Se poate stopa cresterea daca tii regimuri de la varsta de 14 ani

02-08-2007
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Buna, am 14 ani jumatate 1.61 inaltime si 68 kg:D.Am citit undeva ca se poate stopa cresterea daca ti regimuri de la o varsta asa frageda.E adevarat?Si e ceva f grav sa am atatea kg?
15 comentarii
0
02-08-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
parerea mea este k ai putzin km multe kg.eu am la 173 47-49 kg dar depinde si de cum sunt proportionate.nu cred k se poate stopa cresterea eu am tinut un regim km p la varsta ta dar cu toate acestea am mai crescut.totusi nu stiu dak am procedat f bine tinand regim.dak vrei sa dai jos cateva kg pastrandu-ti totodata sanatatea te poti apuk de un sport precum atletismul si elimina dulciurile si mancarea gatita din alimentatie inlocuind-o cu gratare, salate, cereale integrale, lactate degresate
0
03-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Multumesc ptr raspuns Tta.As mai avea o intrebare dak poti sa-mi raspunzi.Ce inaltime aveai u la varsta mea?Multumesc ink o data ptr rasp dat!
0
04-08-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
in jur de 1, 69.cu placere
0
04-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Multumesc din nou si ptr al doilea raspuns!
0
08-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Salut, pt varsta ta sunt multe kg in plus si daca nu iei masuri or sa se adune si mai multe pana cand vor deveni o problema;nici nu-ti recomand regimuri sau cure pt ca iti deregleaza si mai tare metabolismul(si asa dereglat), dar cred ca un mod sanatos de alimentatie combinat cu ex.fizice te poate aduce la normal fara alte efecte sec.NU FA FOAME!
0
08-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Iti multumesc si tie giana ptr rasp.As mai avea o intrebare as putea sa ajung sa am o inaltime de 1.70.Tata are 1.86 si mama are intre 1.55-1.60.Deci am inceput sa mai reduc din paine si sa stii ca intr-o luna am dat jos vreo 2-3 kg.Deci mananc o felie 2 max de paine pe zi.Tre sa ma las akm si de dulciuri pe cat ca-mi plac la nebunie.va pup
0
09-08-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
nu stiu dak ai putea pt k desi tatal tau este inalt mama ta este putzin km micutza si de obicei fetele se fac cu 5 cm mai inalte decat mamele lor cu toate k poti face ex p spalier pt lungirea coloanei si asa mai poti creste vreo3cm zic eu.eu am 16 ani si sper si eu sa mai cresc makr2-3cm k mama are km 1, 68.in fond, depinde de organismul fiecaruia.poop
0
09-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Ms mult ptr raspuns.dar la 1.65 ajung sigur asa-i?sau cel putin sper.poop
0
09-08-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
cred k da.dar ti-am zis poti face ex de intindere sunt f eficiente sau voley.si mai poti lua calciu si vitamina d.poop
0
09-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Mi-am luat o cutie de calciu cu D3 de la farmacie zicea farmacista ca ptr mine ala e bun.Cineva a zis ca dak bei calciu nu mai cresti, dar si eu stiam ca dak iei calciu poti creste mai mult.Si am luat vreo 4 tablete si cand am auzit nu am mai luat delok.dar cred ca o sa incep sa iau din nou.poop
0
09-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Tta pls intar - si vb mai multe pe mess ca am vrut sa te intreb ceva si akol vb mai bn.Esti de acord?
0
10-08-2007, ora 00:00
cristinadanila
Nu este medic/terapeut
cristinadanila
Andreea, e f. important calciul pentru crestere, mai ales la fete, necesarul zilnic este de 800mg/zi, dar e bine sa cauti un calciu biologic, din plante, care se asimileaza in proportie de 80% si nu exista riscul de a se depune pe unde nu trebuie, pentru ca daca este un calciu de sinteza, chimic, atunci se asimileaza in procent de 10-15% si se poate depune, mai ales in lunile de vara, pot aparea ciocuri pe coloana, sau se elimina prin urina si astfel poti face pietre la rinichi.
Foarte mult conteaza si alimentatia - produsele lactate, legumele verzi crude, boabele de soia, nucile si painea integrala (sau graham)sunt surse valoroase de calciu. Nu renunta la paine!
Necesarul tau zilnic de proteina este 78gr, iar calorii pentru slabire - 1104kcal/zi.Succes!
0
10-08-2007, ora 00:00
Cristina Andreea
Nu este medic/terapeut
Cristina Andreea
Va multumesc mult pentru raspuns.
0
10-08-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
ok.pup
0
22-09-2007, ora 00:00
raluca_mindcare
Nu este medic/terapeut
raluca_mindcare
Cristina Andreea,
este important sa ai o alimentatie sanatoasa, adaptata varstei tale. IN NICI UN CAZ nu este momentul sa tii cure de slabire; in cazul in care doresti sa scazi in greutate, discuta cu un medic nutritionist!
Daca esti preocupata de modul in care arati (nemultumita de corpul tau), discuta despre asta cu un psiholog.
La 14 ani aproape toate fetele isi doresc sa arate "altfel" decat sunt. Priveste si aspectele pozitive ale corpului tau, si nu lasa asta sa iti ocupe mintea si viata - ai atatea lucruri de facut la 14 ani in loc sa te chinui sa tii diete. Discuta cu o persoana apropiata (mama ta?) despre schimbarile care au loc in corpul tau si mentineti atentia pe lucruri mai importante: prieteni, relatii, dezvoltare personala, nevoi (interioare), dorinte, obiective, etc.
In concluzie: mergi la un nutritionist care sa te invete cum sa mananci sanatos, cum sa te hranesti pentru ca mintea si corpul tau sa functioneze cat mai adecvat, si gaseste-ti si alte preocupari in afara de cele care tin de corp. Oamenii se iubesc intre ei pentru ceea ce sunt, si mai putin pentru cum arata. Stabileste-ti ca obiectiv sa fii sanatoasa.
O viata frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.