Seringa anestezic la stomatolog

08-07-2019
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna ziua!
Intrebare adresata medicilor stomatologi:
In cazul in care dr. Stomatolog face anestezie cu o seringa pentru anestezie si mai ramane anestezic in seringa, dupa care schimba acul si il foloseste la urmatorul pacient, exista risc de contaminare? Cel putin, este posibila aceasta procedura?

Dr meu stomatolog imi face anestezie cate putin si mereu ramane anestezic in seringa (nu stiu de ce ma inteapa de 100 ori, ca tot ma doare pana nu baga o cantitate suficienta de anestezic). Ca si cum ar face economie. Deci, e posibil ca el sa refoloseasca anestezicul pentru urmatorul pacient prin schimbarea acului?
Nu am vazut atunci cand baga anestezic daca baga unul intreg sau unul folosit.

Multumesc!
3 comentarii
0
08-07-2019, ora 14:24
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Chiar daca ramane anestezic in carpula, aceasta se arunca impreuna cu acul. Nu se foloseste la alt pacient.
0
08-07-2019, ora 18:53
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc frumos. Probabil asa ar trebui. Dar se poate pune alt ac fara sa fi pus alta capsula noua de anestezic?
0
08-07-2019, ora 19:22
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Doar pt acelasi pacient in aceeasi sedinta.
Nu se foloseste seringa la alt pacient fara sa fie sterilizata.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.