sforait la 3 ani

21-05-2010
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
buna ziua, am o fetita de 3ani jum care a inceput de cateva zile sa sforaie tare.mentionez ca a fost ff racita.a facut si otita iar nasul i-a curs f tare.avea multe secretii si erau destul de urate.dupa ce i-am dat antib pt otita am mers cu ea din nou la pediatru pt ca imi spune ca nu aude bine.dr mi-a spus ca de la otita i-au curs urechiusele si cond auditiv e plin de secretii, si de aceea nu aude bine.mi-a dat un spray apa de mare ipertonica pt nasuc, dar de cateva zile sforaie ff tare.imi poate explica ce se intampla?fetita merge la gradinita si mentionez ca raceste des...secretii nazale abundente fara febra si uneori tuse.si mai nou otita.nu mai stiu ce sa-i mai dau pta ca nici nu doarme prea bine din cauza sforaitului.ma poate ajuta cineva cu vreun sfat, sa-mi spuna ce se intampla?va multumesc din suflet.
6 comentarii
0
23-05-2010, ora 09:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In paralel cu spray-ul cu apa de mare ar fi util si Sinupret picaturi pentru fluidificarea secretiilor.
0
23-05-2010, ora 09:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru prevenirea episoadelor de otita sunt mai multe preparate de stimulare a imunitatii care se administreaza de obicei in doua cure - primavara si toamna: Bronchovaxom, Luivac sau Lantigen B.
0
23-05-2010, ora 22:34
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavostra.la toamna o sa ii dau si pt imunitate pentru ca raceste fff des, nu mai stiu ce sa ii mai fac.o sa cer pediatrei de aici(sunt in italia)ceva asemenator preparatului spus de dumneavoastra pt secretii.va multumesc din tot sufletul pt timpul acordat.credeti ca sforaie din cauza secretiilor, a nasului?va multumesc pt raspunsuri.buna seara.
0
07-06-2010, ora 10:29
alexia sandu
Nu este medic/terapeut
alexia sandu
gabriela la fel am patit si eu cu baietelul meu, iar ce a recomandat d-na doctor pt imunitate, mie mi-a spus medicul meu pediatru ca ii pot administra si acum o cura de 3 luni si in ianuarie alta cura, numai ca eu nu am gasit deocamdata bronchovaxomul.
sanatate multa si fii tare pt ca o sa se faca bine
0
15-06-2010, ora 19:59
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
revin cu aceeasi problema.sforaitul.acum fetita sta bine, nu mai este racita, nu ii mai curge nasucul, si nici nu mai tuseste.dar problema este ca tot sforaie.nu tot timpul, dar destul de des.sa fie polipii?nu este, , fornaita, , si nici nu vb pe nas, dar cu toate astea.apoi imi tot spune ca are urechiusele infundate.cred ca tb o progr la orelist, nu?e poosibil ca dupa otita sa fi patit ceva la urechi?poate din cauza asta sa tot sforaie?nu mai stiu, dar in ultimul timp mi-a facut de toate!ma poate lamuri si pe mine cineva ce se intampla?va multumesc din suflet pt orice sfat.sanatate!
0
05-07-2010, ora 08:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de polipi, mai ales daca doarme cu gura deschisa si are frevent mucusori in gat. Insa acest lucru trebuie confirmat de un medic ORL si peste 3 ani acesti polipi trebuie operati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 1 an
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 3 ani
  • Sforăitul și apneea în somn, corelate cu un declin cognitiv prematur
  • Silent Partner - dispozitivul care reduce volumul sforăitului
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  •