Simptome sarcina?

19-09-2012
philips
Nu este medic/terapeut
philips
Buna ziua, pe data de 28 august am avut primul contact sexual cu prietena mea, ea fiind virgina, dar de 1/2 saptamani mi-a spus ca ii este greata si ca nu are pofta de mancare, nu mananca mai nimic. Mentionez ca i-a venit menstruatia normal, poate putin mai devreme, dar din cate am inteles eu mama ei a nascut-o pe ea avand menstruatie.. ma gandesc sa nu se fi mostenit sau ceva de genul.

Niste/alte simptome care sa poata determina cauza sigura acestor simptome.

PS: Suntem minori amandoi si nu ma pot prezenta cu ea la medicul ginecolog.
Astept raspunsurile profesionistilor va rog.
1 comentarii
0
20-09-2012, ora 15:49
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Daca dupa contactul sexual neprotejat prietena dvs resimte urmatoarele simptome, ii sugeram sa efectuezie un test de sarcina sau sa iti faca o programare la medicul ginecolog/medicul o poate consulta chiar dc este minora! - Intarzierea menstruatiei/ amenoree (lipsa menstruatiei); - Greturi, varsaturi; - Congestionarea sanilor; acestia devin mai sensibili, durerosi, vei constata ca pot fi si mariti in volum; - Mictiuni (urinari) frecvente (datorita uterului care apasa pe vezica urinara); - Hiperpigmentarea areolei primare, aparitia areolei sacundare; - Senzatie de somnolenta; oboseala; - Iritabilitate; - Apetit crescut; - Sensibilitate la mirosuri; sensibilitate la gust; - Hiperpigmentarea vulvei; - Posibil inceput de retentie de apa;
Cum se poate face un test de sarcina. Ai 2 metode la dispozitie: - Testul din urina /poate fi cumparat de la farmacie - Testul din sange/ la orice clinica medicala.
Mare atentie- pt acuratetea rezultatelor se recomanda testul la cca 2 saptamani dupa contactul sexual neprotejat.
Daca te mai putem ajuta cu detalii, ne poti contacta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •