Sindrom WPW tip A

29-01-2008
mmnitu
Nu este medic/terapeut
mmnitu
In urma cu o saptamana am facut la urgente un EKG si mi s-a pus diagnosticul sindrom WPW. Mi-a fost prescris un tratament cu Betalock 50mg si aspavim. Dupa 5 zile de tratament am refacut EKG ul in cadrul unui cabinet de cardiologie.diagnosticul a fost sindrom WPW tip A.cardilogul mi a intrerupt tratamentul primit la urgente si mi a prescris aspenter 1/2 -75 mg la pranz si aspavim 1 la pranz iar la nevoie extraveral.Mentionez ca am 29 de ani si in curand doresc sa am un copil.
Intrebarile mele, sunt, daca ma puteti ajuta, daca acest sindrom imi poate afecta in vreun fel dezvoltarea copilului in perioada de sarcina? Cat de grav este acest sindrom? Exista modalitate de vindecare? (am citit si despre acea operatie dar sincer imi este teama.pot aparea complicatii in timpul operatiei?). Daca nu este tratat se poate complica?
Referitor la manifestarile acestui sindrom, mentionez ca in luna decembrie am avut pentru prima data palpitatii insotite cu stari de lesin iar apoi luna aceasta...intr-o singura zi, dar fara starea de lesin. Totodata, am perioade cand simt stari de discponfort in jurul muschiului din dreptul inimii-cardilogol a zis ca acestea nu sunt stari cauzate de inima.poate fi cazul vreunei raceli?

Astept cu mult interes raspunsurile dumneavoastra.Sper ca ma puteti ajuta...
2 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Ti-am lasat un mesaj. Sper sa-l gasesti.
0
25-02-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Daca te referi la ABLATIE prin Radiofrecventa... am auzit ca multi o recomanda (si eu trebuie sa o fac). In sindromul WPW sw spune ca se creeaza niste "cai accesorii" care trebuiesc ablate (prin procedura de ablatie cu cateter). Avantajul acestei interventi este ca te scapi de tratamentul cu medicamente (care din proprie experienta iti spun ca nu duce la nimic... mai ales ca medicamentele antiaritmice au multe efecte secundare). Ablatia are o sansa de reusita chiar si de peste 90 %... asta depinde in mare parte de indemanarea doctorului, de numarul cailor accesorii etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: