Sindrom WPW Tip A

23-08-2010
Bitzux
Nu este medic/terapeut
Bitzux
Salut, sunt din Tragu-Jiu si am 16 ani. Practic fotbalul de la varsta de 7 ani. De la 12 ani nu am mai facut vizite pe la spital pentru ca nu am mai fost la antrenamente. Acum 1 luna m-am dus la antrenamente din nou si vineri a trebuit sa ma duc sa fac Vizita Medicala pentru a-mi face antrenorul legitimatie. Am fost la ECG si mi-a iesit Sindrom WPW Tip A. Mi-a spus doctorul de sport sa ma duc luni sa fac altul ca poate a fost vreo greseala ceva. Am fost azi la spital si am facut alt ECG si a iesit mai micsorat ( adica mai miscorate liniile de pulsatie). Mi s-a spus ca nu mai am voie sa fac SPORT DE PERFORMANTA. Nu am avut pana acum nici o criza sau palpitatii tari. Urmeaza sa ma duc la Timisoara saptamana asta sa aflu mai multe si sa vad daca cu adevarat am aceasta boala. As vrea sa stiu si eu daca Merg la sala, joc fotbal in curtea scolii, alerg pe stadion 10-15 ture, pentru a ma mentine ( sa nu ma ingras ) este vreun risc?
PS: Pot sa scap de acest SINDROM si sa ma bucur in continoare de SPORTUL DE PERFORMANTA?
PS 2: Pot sa dau la Jandarmi, Politie, Pompieri daca am acest sindrom ?:D

Multumesc :*
1 comentarii
0
23-08-2010, ora 22:44
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Salut Bitzux! De sindromul wpw se poate scapa, fara urme, prin ablatie cu radiofrecventa, care se practica si la Timisoara, de catre dr. Ivanica. Din cite stiu eu - dar nu am competente medicale - sportul de performanta si o cariera in uniforma nu-ti vor fi periclitate dupa o ablatie reusita, dar pina atunci as zice sa nu prea faci eforturi. Spre o mai buna informare intra si pe topicul Ablatie(cel cu peste 50 de mii de vizualizari si 892 de raspunsuri) si citeste din postarile de acolo cite va pagini. Ti-am trimis si un mesaj personal. Se acceseaza dind click ori pe numele tau de utilizator, ori sus, in patratica verde, dupa logare, pe Modificati profilul. Bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: