somn agitat la copil de 4 luni | Forumul Medical ROmedic

somn agitat la copil de 4 luni

07-02-2014
myhapaula
Nu este medic/terapeut
myhapaula
Buna ziua!am o fetita de 4 luni care de ceva timp nu imi mai doarme noaptea bine in sensul k e agitata se trezeste plangand si se freaca foarte tare la ochi, la nas, se intoarce cu fata in jos de se scarpina de perna, se freaca de se inroseste.mentionez faptul ca dupa nastere a avut probleme la ochiul stang, ii lacrima foarte tare, am fost la control oftalmol.si mi-a dat sa-i pun picaturi nettacin si sa-i fac masaj si sa ma duc la control dupa vreo trei saptamani dar nu am mai fost.acum nu ii mai lacrimeaza(foarte putin cateodata)dar nu stiu de unde mancarimile acestea si starea de agitatie de nu poate dormi.nu stiu daca are relevanta dar am mai remarcat ca se intoarce foarte des pe burta( e posibil sa aiba vermisori?).ce parere aveti si ce ar trebui sa fac in situatia prezentata?
3 comentarii
0
07-02-2014, ora 16:38
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Din cele relatate de D-voastra inteleg ca fetita are imperforatie de canal lacrimo-nazal stang. Este posibil ca agitatia sa fie cauzata de disconfortul de la nivelul ochiului stang.
Am inteles ca sugarul doarme pe perna, dar la varsta aceasta se recomanda sa se doarma fara perna. Se poate sa-i fie cald...Incercati sa indepartati perna si tot ce poate sa conduca la disconfort, alergie sau supraincalzire.
Consider oportuna reevaluarea oftalmologica si eventual consult la medicul de familie. Multa sanatate!
0
07-02-2014, ora 16:55
myhapaula
Nu este medic/terapeut
myhapaula
Nu doarme pe perna, am vrut sa zic ca se intoarce pe burta cu fata pe paturica, saltea...unde o pun si se scarpina.Dar e posibil sa mai fie canalul lacrimal infundat chiar daca nu-i mai lacrimeaza ochiul?si va rog sa-mi raspundeti si la intrebarea daca ar putea avea viermisori la varsta ei?va multumesc pentru raspunsul si timpul acordat.
0
07-02-2014, ora 17:03
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Daca nu mai lacrimeaza, probabil ca s-a produs dezobstructia canalului lacrimo-nazal.
Viermisori (oxiuri?!) la varsta aceasta: putin probabil. Urmariti scaunul, daca sunt prezenti se pot vedea. Se poate efectua examen coproparazitologic (identificarea parazitilor in scaun). Agitatia si pruritul, cu roseata fetei poate fi un semn de alergie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor È™i sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în acelaÈ™i pat cu bebeluÈ™ul?
  • SiguranÈ›a copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt È™i mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoÈ™i
  •