Sperietura la bebelus!?

22-07-2013
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Buna ziua,
Am un baietel de 3 luni iar acum 3 saptamani, in timp ce dormea in carut, a venit o fetita care l-a apucat de picior. El s-a trezit, s-a speriat si a inceput sa planga foarte tare (cu greu l-am putut calma). De atunci, in fiecare seara, la aproximativ aceeasi ora, incepe sa planga, la fel de tare. Am incercat mai multe variante : i-am schimbat baita la acea ora, am iesit afara, am incercat sa il adorm, dar nimic nu functioneaza. Plange cca 10-15 minute, dupa care se linisteste singur. Nu are niciun alt simptom (nu se strange de burtica, nu are temperatura, mananca normal, are scaune normale, doarme bine iar in restul zilei este vesel si activ). Nu stiu ce sa ii mai fac ca sa se linisteasca si sa scapam de acest episod. Va multumesc!
4 comentarii
0
23-07-2013, ora 12:57
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna ziua,
Va trebui să schimbaţi încet mediul sau secvenţa în care se desfăşoară activităţile în perioada respectivă. Este important de ştiut dacă copilul asociază acest eveniment momentul zilei. Folosiţi de asemenea stimuli care îi atrag atenţia, astfel se va gândi mai puţin la pericol.
Numai bine
0
23-07-2013, ora 13:24
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Asa am incercat sa fac, insa uneori nu functioneaza :( Multumesc mult pentru raspuns
0
23-07-2013, ora 15:29
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
"uneori" functioneaza de fapt. Continuati.
0
23-07-2013, ora 18:23
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
nu stiu daca ce spun e corect, dar poate ca tocmai faptul ca dvs va asteptati sa planga la o anumita ora il nelinisteste pe bebe...si chiar plange mereu la aceeasi ora? ca una e sa planga mereu la ora 9 fix si alta e sa planga seara (spre exemplu), pe la 7-8-9 etc... ca atunci sigur sunt alte cauze si bebe a trecut peste incident, dar dvs, fiind o mama grijulie, nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •