Spondilita anchilopoetica

26-02-2007
costinsimion1
Nu este medic/terapeut
costinsimion1
Buna ziua.
Am 32 ani si recent mi-am facut analiza HLAB27 la care a iesit pozitiva(prezent).Va rog sa imi spuneti ce tratament trebuie sa fac ca sa nu am probleme mai incolo. Durerea a aparut in 2001 la coloana, apoi se lasa pe piciorul drept (femur), pe urma am avut o durere in piept dupa care acum daca stau intins mai mult timp in pat durerea se lasa pe piciorul stang femur( durerea nu se duce pana la calcai, doar la femur).
Mentionez ca sunt din CONSTANTA si doresc sa stiu daca pot sa fac tratamente balneare la Techergiol sau Eforie.
Rog raspuns urgent.

Cu toata stima Simion.
7 comentarii
0
19-03-2007, ora 00:00
manuelaconi
Nu este medic/terapeut
manuelaconi
trebuie sa mergi la medic sa-ti prescrie tratamentul adecvat organismului tau. Dar fa-o urgent
0
05-03-2008, ora 00:00
adiabp
Nu este medic/terapeut
adiabp
Salut, Simion! HLA B27 care ti-a aparut "prezent" la analize este un indice reumatologic dar cu el poti trai linistit fara sa te afecteze in vreun fel. Asta in cazul fericit. Ar trebui sa mai faci analize pt a fi sigur.
Din ce am citit de la tine nu pare a fi spondilita. Aceasta se localizeaza in general in incheieturi...coloana cel mai des sau solduri.
Cel putin asa e la mine...si...crede-ma.nu vrei sa stranuti :)
Multa bafta la analize!

Adi
0
29-04-2009, ora 09:38
cristina_stefan20
Nu este medic/terapeut
cristina_stefan20
buna ziua am 21 de ani si am probleme cu coloana.HLA B27 pozitiv, fac tratament de 7 ani nu am luat decat analgezice:ketonal, arcoxia, flamezin, si altele dar nu le mai suport, defapt nu-si mai fac efectul.am facut si catevea sedinte de kinetoterapie dar nu am simtit nimik, nici o ameliorare.Am perioade cand nu ma doare pot spune ca deloc, dar perioade cand simt ca mor de durere, iar cand incerc sa stranut...mor.Nu stiu ce sa mai fac, ma ingrozesc de ceea ce citesc pe internet si-mi este greu sa accept ca trec eu prin asa ceva.Pana sa mi se puna un diagnostic corect, si asta de abea dupa vreo trei ani, am tot facut ketonal injectabil, si am tratat tot felul de boli care defapt nu existau si acum numai am incredere in nici un medic, m-au trimes de la unul la altul, imi aduc aminte ca la un moment dat la spitalul militar chiar vroiau sa ma opereze de hernie de disc.Recomandati-mi un medic bun care sa aiba habar de aceasta boala spondilita anchilpoetica, nu vreau sa ma trezesc ca trebuie sa ma operez de nu stiu mai ce.
0
30-04-2009, ora 19:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Imi puteti scrie pe mail, in privat, si va voi recomanda un reumatolog bun din Bucuresti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-08-2009, ora 12:38
gam3s0v3r
Nu este medic/terapeut
gam3s0v3r
Buna ziua.
As dori sa fac si eu aceasta analiza hla b27 daca ma poate indruma cineva unde as putea sa o fac, eu sunt din galati si am fost la unele laboratoare care din pacate nici nu au auzit de aceasta analiza.
Va multumesc
0
15-09-2009, ora 01:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate domn,
Puteti face analiza la unul dintre spitalele de profil din Bucuresti. Problema este ca aveti nevoie de un consult reumatologic complex, si nu doar de aceasta analiza, care este pozitiva doar in unele cazuri de spondilita.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-08-2018, ora 10:37
Denyi
Nu este medic/terapeut
Denyi
Eu am facut analiza dupa consult reumatologic la Hipocrat2000.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: spondilita anchilopoetica