Spondilita anchilopoetica - sicoxartrosa bilaterala

06-10-2010
emil frisch
Nu este medic/terapeut
emil frisch
Ce parere aveti despre injectiile cu solutie de inlocuire a lichidului sinovial. Ajuta la calmarea durerilor sau la imbunatatirea mobilitati?
VA MULTUMESC!
7 comentarii
0
09-10-2010, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tot ceea ce va pot spune este ca sunt extrem de controversate ca efect si complicatii, si in acelasi timp au un pret exorbitant.
Aveti libertatea sa alegeti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-10-2010, ora 19:34
emil frisch
Nu este medic/terapeut
emil frisch
Buna seara ! Multumesc pentru raspuns.As dori totusi sa stiu, ce m-ar putea ajuta in locul infiltratiilor.
0
10-10-2010, ora 20:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In cazul maladiilor reumatologice de tip inflamator autoimun singurul tratament acceptabil si eficace este tratamentul de fond (de tip sulfasalazina, metothrexat, leflunamida, agenti biologici etc etc).
Articulatiile sunt distruse datorita procesului inflamator autoimun, prin urmare tratamentul trebuie sa fie unul cauzal, (si anume combaterea inflamatiei) si in nici un caz un tratament al articulatiilor distruse de catre procesul autoimun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-10-2010, ora 11:38
emil frisch
Nu este medic/terapeut
emil frisch
Buna ziua ! Eu am 42 de ani inpliniti, boala a debutat cu multi ani in urma dar a fost descoperita abia in anul 2000. De atunci s-au scimbat mai multi reumatologi in Timisoara si cu regret pot sa spun ca la fel sa scimbat tratamentul meu. Acum boala a ajuns intrun stadiu foarte avansat, am mobilitate foarte redusa, coloana este complet cimentata ( ma misc ca un lup ), Picoarele le pot misca dela genunci in jos, si merg putin in carje majoritatea timpului il petrec in scaun cu rotile. Tratamentul meu la ora actuala este celebrex 200mg, tramadol 150mg, movalis 15mg si ranitidina 150mg. Mias dori sa pot merge din nou distanta mai mare si sa nu am dureri foarte mari. As dori sami spuneti daca egzista tratament pentru ameliorarea durerilor si refacerea mobilitati partiale (sau integrala). Tratamentul asta iau de 4ani.iar sulfasalazina am intrerup la recomandarea medicului. Va rog sami sugerati un tratament pentru boala mea. Va multumesc !
0
11-10-2010, ora 11:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- tratamentul actual al D-voastra este unul strict simptomatic, de combatere a durerilor, si nu exista nimic mai puternic pentru starea D-voastra;
- eu nu va pot prescrie un tratament, neavand competenta in reumatologie;
- problema esentiala a acestor maladii este tocmai diagnosticul tardiv si tratamentul aleator, care duce la distrugerea definitiva a articulatiilor. Singurul important in maladiile reumatologice de tip auto-imun este tratamentul de fond (fie el sulfasalazina, metothrexat, leflunamida sau diversi agenti biologici), care limiteaza cu adevarat distrugerea articulatiilor, insa reumatologii apeleaza foarte tarziu la acest tratament, numai cand exista confirmarea prin analize.
Nu mi-ati precizat ce kineto-terapie practicati, pentru evitarea ankilozelor articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-10-2010, ora 15:45
emil frisch
Nu este medic/terapeut
emil frisch
Buna ziua ! Multumesc pentru raspunsul D-voastra.Precizez ca nu mi-a recomandat nimeni kineto-terapie, stau la sat nu am posibilitate sa ma deplasez. In afara de tratamentul medicamentos nu mi-au recomandat nimic. Va multumesc !
0
11-10-2010, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Kineto-terapia este imperios necesara, fiind singura care va poate mentine vitalitatea articulatiilor deja distruse.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: spondilita anchilopoetica