stadializare si rata supravietuirii

06-06-2009
segarceanu
Nu este medic/terapeut
segarceanu
Buna seara. Mama mea a fost diagnosticata cu adenocarcinom tubulo-papilar si alveaolra-cribriform colonic, ulcerat, moderat diferentiat (grad mijlociu de anaplazie G2), invaziv in intreaga grosime a peretelui colonic si tesutul adipos pericolonic(pT3);invazie perivasculara si perineurala. In tesutul gras pericolonic sei dentifica cinci limfoganglioni cu moderata histiocitoza sinusala si un limfoganglion cu metastaza carcinomatoasa. Polipi adenomatosi tubulari cu arii de displazie epiteliala simpla si moderata (neoplazie intraepiteliala de grad jos)
Stadializarea finala a tumorii: pT3N1Mx
Acesta a fost rezultatul biopsiei
Tumora a fost operata, i s-au scos 15 centrimetri din colon si ia fost pus anus iliac(anus contra naturii).
Rugamintea mea este sa-mi spune-ti cam care e rata de supravietuire in urma diagnosticului de mai sus si care este eficianta chimioterapiei (in procente). Este bine sa urmeze un anume regim care ar puteau ajuta in vre-un fel in cazul de fata?
Va multumesc si astept raspunsul d-voastra!
1 comentarii
0
07-06-2009, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Interventia chirurgicala efectuata eficient, cu extirparea in totalitate a teritoriului limfatic corespunzator si chimioterapie perioperator ofera o rata de supravietuire de peste 5 ani la circa 40-50% dintre bolnavi. Dar depinde de multi factori. Regimul alimentar sarac in grasimi si proteine de origine animala; multe fructe, legume, cereale, carne de pasare, peste, ulei de masline, miere de albine.Numai bine!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.