Statul pe burtica si intarirea gatului bebelus 3 luni

12-06-2020
GabRob
Nu este medic/terapeut
GabRob
Baietelul meu de 3 luni jumatate nu se descurca ff.bine la statul pe burtica. Recunosc ca in prima luna nu l-am pus mai deloc, de abia din a 2a.
Cel mai comod pt.el este sa stea pe o pernuta, sau cu un prosop rulat dedesubt, sau pe pieptul meu. Atunci ridica capul. Daca il las doar pe burta, se chinuie, si ridica ff.putin capul

O sa ii fie afectata motricitatea?
Cum sa procedez pt a-i intarai gatul, capul si mai mult?
Care e varsta cand ar trebui sa fie independent? Sa isi tina singur capul?

Multumesc, numai bine!
2 comentarii
0
15-06-2020, ora 10:33
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Pozitionati-l zilnic pe burtica, pe pat, un timp, si, singur, isi va forma treptat reflexul de a-si ridica capul, de a-l intoarce si de a-si schimba obrajorul de sprijin. Nu poate fi vorba de o afectare a motricitatii, deci nu va ingrijorati. Se va dezvolta in propriul sau ritm, nu grabiti Dvs. lucrurile.Puteti da un mic impuls prin asezarea bebelusului periodic pe burtica, plimbari in zilele insorite in hamuri adecvate atasate de Dvs. Sanatate !
0
15-06-2020, ora 14:31
GabRob
Nu este medic/terapeut
GabRob
Multumesc pentru sfaturi, doamna doctor. Ii place in marsupiu, o sa perseverez, deci, cu asezatul pe burtica. Spor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea fizica a sugarului
  •