stomatita herpetica

13-05-2009
giani_cainele
Nu este medic/terapeut
giani_cainele
am un baietel de 8 luni si in urma cu 0 zi a fost diagnosticat cu stomatita herpetica.mentionez ca avea rosu in gat de 5 zile, a facut febra 39 cu 5, i-am facut impachetare cu apa si spirt, i-am dat keflex 3 zile si nurofen, i-a scazut febra dar nu si durerile groaznice din gat medicul de familie nu vazuse ca are stomatita si vazand ca nu mananca si nu bea m-am dus la pediatru ieri si mi-a spus ca are stomatita herpetica.a dat trat cu violet gentiana 2pic de 2/zi, si un preparat cu stamicina cu bicarbonat de na, vit a si b2 si glicerina simpla 4 pic de 4 ori pe zi.dar ce fac ca la orice inghite tipa si nu mai vrea desi ii e foarte foame daca mananca 100ml lapte toata ziua, imi e sa nu se deshidrateze si vrea tot timpul somn.puteti sa ma ajutati ??as dori un raspuns cat mai repede
2 comentarii
0
14-05-2009, ora 18:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru stomatita herpetica, care este foarte dureroasa, pediatrul trebuia sa-ti dea si o reteta magistrala, adica o reteta ce se prepara in farmacie cu o solutie anestezica ce calmeaza durerea si contine, dupa cum stiu eu, anestezina 2g si 50g de glicerina.Badijonanad cu aceasta solutie anestezica dispareau putin durerile si putea manca.Stomatita herpetica evolueaza maxim o saptamana - 10 zile; durerea dispare in cateva zile. Mergi din nou la pediatru la control si vezi ce spune.
0
22-10-2010, ora 16:27
marrrius
Nu este medic/terapeut
marrrius
Buna Ziua.(Ma numesc Dumitru-Marius-Marius/Baiat.18.ani).Si am o problema. De aproape un an mia aparut pe limba o albeata...nu iam dat importanta.pana acum 3 luni cand am fost la un medic la orl si mi sa spun k am stomatita(Mentionez k am urmat un tratament indelungat cu antibiotice pt o sinuzita si o rinita) medicul mia prescris un tratament...(citrolin apa de gura, decasept, si o colutie preparata care contine nistatina cu glicerina boraxata)..asa pe moment mia trecut..dar dupa o luna mia aparut iar..dar de data asta am si mici rani...care ma usura cand mananc.sau cand le ating..nu sangereaza..doar ca ma ustura dispar si reapar...in ultima saptamana...am observat k in partea stanga a limbi..undeva in fund pe langa amigdalite..am un fel de basica/unflatura.care e de marimea unui miez de seminte de floarea soarelui..si cand o ating este flexibila..se misca.Nu ma doare..Dar is speriat...Poate fi tumoare???Sau pot avea cancer la limba???:(??..Va rog frumos sa imi raspunda cineva.Chiar am nevoie de ajutor.am pus si 2 poze..dar nu se vede clar:(.prima poza- http://yfrog.com/n7poza1kj si a 2 http://img232.imageshack.us/i/poza2r.jpg/...sper sa ma ajute cineva in legatura cu problema pe care o am:(...calitatea pozelor nu este prea buna...daca imi puteti recomanda o clinika orl..unde sa merg...pentru control..ar fi totul ok:).Multzulesk anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul