sugar 7 luni sub greutate

14-02-2009
MERCIMAC
Nu este medic/terapeut
MERCIMAC
Buna ziua,
Numele meau este Catalina Patru si am o fetita de 7 luni care cantareste 6600 gr si are 64 cm. Inca din a doua luna de viata a avut probleme cu alimentatia in sensul ca refuza sa manance. Fiind alimentata numai la biberon, am schimbat formula de lapte, am facut analize si investigatii. Nimic concludent. In continuare refuza sa manance. Tin sa precizez ca este nascuta la termen, prin cezariana. Greutate la nastere 3100 gr lungime 50 cm. Evolutia ei in greutate a fost minima cu toate ca am trecut la diversificarea alimentatiei. In acest moment refuza din nou sa manance de aproximativ o saptamana. De asemenea refuza sa ia orice fel de siropuri prescise de pediatru. In afara de Vigantol vomita orice (pokivit, ferum haussman - absolut orice). Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac, nici laptele nu prea il mai vrea, bea aprox 120 ml in vreo 3 reprize. Am lasat-o si nemancata de la o masa la alta, poate i se face foame. Nicio sansa refuza sa deschida gura la lingurita. Daca o fortez plange cu gura inchisa.
Va rog sa ma ajutati. Nu stiu ce sa-i mai fac. In ultima luna, de la 6 la 7 luni a luat in greutate 100 gr. Nu mi se pare deloc normal!
6 comentarii
0
15-02-2009, ora 19:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e bine deloc.Trebuie neaparat sa mergi cu copilul la pediatru, intr-un spital de pediatrie.Trebuia ca medicul tau de familie sa te interneze cu el pana acum.Bebelusul are un deficit ponderal de 1000g, Inaltimea e buna.Ceva o supara si o determina sa refuze alimentatia.Daca continua tot asa starea ei de sanatate se poate deteriora rapid.Sigur copilul are deja un anumit grad de deshidratare.Deci incearca maine sa iei un bilet de trimitere si mergi cu copilasul in triajul unui spital de pediatrie.
0
26-02-2009, ora 12:49
petrutza
Nu este medic/terapeut
petrutza
Buna, si eu am o fetita de 7, 5 luni si care are doar 6700g, desi la nastere a avut 3750g. Fetita mea are alergie la proteina lp. de vaca si si ea mananca f. putin.Scaunele sunt cu mucus si uneori cu striuri de sange. Mananca san (eu tin regim fara niciun lp. sau preparat de lp) si diversificat : supe, carne de pui, vita, ou, ficat si piure de mar fiert cu cereale orez cu morcov.Pt. a le accepta mai usor le acresc cu lamaie si ii dau cantitati mici, cam 50-80 g. incearca sa ii faci mancarea gustoasa. Iar siropurile da-i-le dupa ce a mancat.Eu o las pe a mea sa se joace cu mancare (ii pun intr-un alt castroinel piureul pe care ea il framanta in manute). Astfel are o ocupatie si mananca fara sa isi dea seama. Si foarte imp. mergi la un pediatru gastroenterolog bun si investigheaza intolerantele la alimente.
0
03-03-2009, ora 12:46
MERCIMAC
Nu este medic/terapeut
MERCIMAC
Multumesc pentru raspuns. La sfatul mediculi care mi-a raspuns pe acest site am fost cu fetita la spital. Fetelor, mamicilor NU mergeti in spitalele de stat. Am stat cu ea internata nici macar 24H. E jale in spitale: copii bolnavi, gandaci de iti intra in gura. Trebuia sa feresc copilul de gandaci iar medicii si asistentele nici nu te baga in seama chiar rugati cu bani foarte multi. Ziceau ca au cazuri mai grave de rezolvat, nu cazul unui copil mofturos la mancare. Asa ca m-am externat la cerere si am mers la un laborator partuicular si i-am facut analizele. Copilul e perfect sanatos, nu are nicio carenta. Asa cum mi-a spus si medicul pediatru nu e ea asa de mancacioasa. Cu greutatea mi-a spus sa stau linistita pentru ce ea e f energica (deja merge in picioare) si asa isi consuma toata energia. Referitor la vitamine, ele se dau numai inainte de masa pentru asimilare. Pentru petrutza, daca copilul tau are alegie la roteina din laptele de vaca sa stii ca pe piata exista lapte praf cu proteina de soia. Referitor la joaca cu mancarea, noi ne jucam in fel si chip, daca nu vrea sa manance, nu vrea si gata indiferent ca se joaca sau nu. Intoleranta la alimente nu are: nu a facut nicio alergie de la niciun aliment, doar ca atunci cand nu vrea, nu mananca. Acum si-a mai revenit, mananca lapte si mancare f putina cam 100 ml. In rest e perfect sanatoasa asa ca nu-mi mai fac nicio grija si nu mai merg cu ea la niciun medic si la niciun spital.
Sanatate va doresc tututor!
0
31-01-2011, ora 19:39
luizamocanu
Nu este medic/terapeut
luizamocanu
buna, cum mai este fetita de atunci, am vazut ca ai dat mesajul in 2009. eu sunt in aceeasi situatie...fetita mea are 6, 5 luni si 7 kg la 70 cm...dar nu mai vrea sa manance decat putin lapte 3 biberoane/100 ml si ceva mancarica...nu deschide gurita plange daca incerc sa o fortez. cum a parcurs fetita ta aceasta perioada si eu sunt disperata si imi este frica sa o duc la spital sa nu ia de acolo cine stie ce boli.
0
22-03-2011, ora 12:16
sirenia
Nu este medic/terapeut
sirenia
Buna ziua!Sunt mamica unui baietel de 7 luni care cantareste 7, 1 kg si are 67 cm. sunt disperata datorita faptului ca are aceasta greutate si inaltime de la 5 luni si trei saptamani, varsta de la care nu s-a mai ingrasat deloc si nici nu s-a mai inaltat. mentionez ca mananca f bine (il alaptez, are trei mese de lapte pe zi - aprox 150-160 ml/masa), legume+carnita - 200 ml, fructe +branzica -200 ml si cereale. Acum cateva saptamani a inceput sa aiba 6-7 scaune pe zi, nu diareice, ci mai moi, si imediat i-am facut analizele (coprocultura, coprocitograma, examen coproparazitologic, sumar urina si urocultura) si TOATE au iesit negative. De azi am inceput sa-i dau in completare lapte praf HIPP BIO 2, gandidu-ma ca poate nu e suficient laptele meu. Cu un regim care a durat 7 zile (banana, mar copt, orez-cereale, morcov fiert si carnita) am cazut in extrema cealalta - o constipatie f urata, cu plansete si supozitoare. Mai mentionez ca la varsta de 3 luni bebelusul meu avea 6, 3 kg, adica ni s-a spus ca este o crestere fantastic de buna, daca nu chiar"exagerat" de buna. Va rog din suflet, daca mai este cineva in aceasta situatie sa posteze un comentariu. orice informatie imi este de folos. multumesc.
0
22-12-2011, ora 19:58
lia28tl@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lia28tl@yahoo.com
buna seara. si eu amo fetita de8 luni de zile si are cam 6.69 kg si 72 cm
s-a nascut cu 3.1 kg si 50 cm. mancamde toate (pentru varsta ei), dar este foarte energica si ma gandesc ca din aceasta cauza nu prea ia in greutate.
in rest nu-mi fac probleme. este jucausa, rade, gangureste, sta in picioare in patut, sta singura in fundulet, este energica.
ce mi-ati recomanda?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  •