sunt insarcinata?

31-05-2010
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
mi-a venit ciclu pe 9 aprilie pana pe data 12 sau 13 nu stiu exact a tinut.in luna mai nu mi-a venit delok pe data de 24 mai mam simtit rau..aveam amigdalite si temperatura iar eu am luat 3 zile penicilina si un avocalmin fiola pentru scaderea temperaturii.dupa a urmai sa imi fie rau, eu deobicei cand fac amigdalite fac temperatura si imi este rau de aceea am si luat medicamente.dar suntem in 31 si eu in fiecare dimineata vars si in timpul zilei ma doare capul si sunt obosita.nu prea am pofta de mancare dar ma stradui sa mananc ceva.mi-am facut 3 teste ptr sarcina si au iesit toate 3 o linie rosie viziibila si cealalta mai putin vizibila se vedea neclara cealalta linie.sunt nedumerita care ar fi raspunsul sunt sau nu insarcinata?si daca da afecteaza cu ceva medicamentele luate?ce analize ar trebui sa fac pentru depistarea sarcinii este recomandata ecografia?sper sa imi raspundeti va multumesc.24 de ani am.
4 comentarii
0
31-05-2010, ora 10:41
dacquoise
Nu este medic/terapeut
dacquoise
Catalina, sfatul meu este sa mergi la un medic ginecolog cat de curand, pentru ca un test barza nu este 100% sigur (ai respectat indicatiile? l-ai facut dimineata, exact cum scrie pe prospect?). Medicul iti va raspunde clar la toate intrebarile puse.
(eu nu sunt medic, dar stiu ca o femeie insarcinata nu are voie sa faca tratament cu antibiotice).
Tot el iti va confirma (sau infirma) diagnosticul printr-un test de sange si o examinare pelviana. Eu cred ca o eventuala sarcina este prea mica pentru o ecografie normala, externa. Curaj! Tine-ne la curent!
0
31-05-2010, ora 11:14
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
am facut barza si mi-a iesit o liniuta si cealalta incolora dar era vizibila dar nu la fel de accentuata ca prima diminteata am facut testu si celalalt se numeste sure check si mi-a iesit la fel.nu stiu care ar fi rezultatul asta este nedumerirea mea.cu antibiotice stiam ca nu este voie dar eu am crezut ca e vb de amigdalite ca asa se manifesta l mine...ramane sa merg l ginecolog.
0
31-08-2010, ora 17:54
Lorena2010
Nu este medic/terapeut
Lorena2010
Am venit in Portugalia de 3 saptamani. Chiar in primele minute dupa aterizare am avut prima senzatie de voma, care a continuat in urmatoarele zile. Acum iata ca au trecut deja 3 saptamani si inca nu au disparut. Senzatia de greata, lipsa poftei de mancare si sangerari vaginale dar care nu sunt zilnice, ci azi da, maine poate nu, si peste 2 zile iar. Test de sarcina nu miam facut pt ca am inteles ca nu pot sa il fac pana nu mi sa oprit sangerarea iar la medic nu am fost inca. Ultima menstruatie am avuto la inceputul lui iulie. Sunt casatorita, am un baietel de 10 luni pe care lam nascut prin cezariana si medicul mia recomandat ca timp de 2 ani sa nu raman gravida.
0
22-09-2010, ora 14:40
noemy89
Nu este medic/terapeut
noemy89
buna ziua am si eu o nedumerire, am o relatie de 2 ani, am folosit anticonceptionale timp de vreo 2 ani si un pic, cu anuminte pauze, in luna martie anul acesta am hotarat sa nu mai iau, de atunci si pana acum nu am folosit nici un fel de protectie in contactele sexuale cu partenerul meu, deci ejaculand in mine la fiecare contact sexual, dar nu am ramas niciodata insarcinat, probabil pt ca inca mai au efect pastilele, din cate am inteles ca se elimina mai repede sau mai greu depinzand de fiecare femeie, dar ceea ce vreau sa va intreb as putea sa fiu gravida acum, deoare ce ultima menstruatie am avuto in 5 august, iar acum in septembrie nu mia mai venit, eu avand mereu un ciclu regulat, suntem in 22 septembrie, deci intarzierea este de 17 zilede la data care trebuia normal sami vina, ceea ce eu nu am patit niciodata, am avut 3 4 zile stari de greata, dureri de cap, dar acum nu mai am, am si urinari frecvente, pe data de 1 sau 2 septembrie am avut contact sexual si dupa ce am terminat si mam dus s ma spal bineinteles am observat pe prospop un fel de petic de sange dar nu rosu sau maroniu ci de o culoare rozalie, si am crezut ca urmeaza sa fiu bolnava dar de atunci nu mia venit, am facut 2 teste de sarcina ambele iesind negative, nu am dureri de sani, as putea totusi s fiu insarcinata chiar daca si rezultatele testelor sunt negative??noi ne dorim un bebe dar nu as vrea sami fac iluzii degeaba, ma puteti ajuta cu un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •