Tahicardie când ma trezesc

13-07-2022
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Buna tuturor, dimineața când ma trezesc am pulsul foarte crescut și simt o emoție ca niște fluturași in capul pieptului. Dar doar când ma trezesc, in fiecare dimineața sunt cele mai accentuate, și pe parcursul zilei pulsul e 90 și simt acele emoții dar nu ma supăra chiar asa tare, dimineața la trezire pulsul 120 bpm. Nu știu ce sa ma mai fac, am fost la cardiolog, endocrinolog, teste de sânge, holter, Ecocardiografie tot ce trebuie doar ca diagnosticul e tahicardie sinusală, extrasistole supraventriculare (4 extrasistole). Ce sa mai fac? Va rog ca numai știu, ce sa fac dimineața sau seara înainte de culcare ? Tin sa mai Menționez ca simptomele se schimba mai mereu, acum o luna aveam palpitatii dimineața dar nu aveam tahicardie, acum e invers.
3 comentarii
1
13-07-2022, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pulsul mare dimineata si fluturasii pot fi somatizari de anxietate. Daca va deranjeaza asa tare faceti tratament pentru anxietate cu antidepresiv, de la psihiatru. Am avut si eu asa ceva. Am facut un an si jumatate tratament pentru ca ma deranja si mi-a trecut. De 20 de ani nu am mai avut nimic.
0
13-07-2022, ora 20:00
Camelia_21
Nu este medic/terapeut
Camelia_21
Multumesc pentru răspuns. Posibil sa aveți dreptate, pentru ca am anxietate de un an și simptomele se tot schimba. Mi e f frica de stop cardiac, toată ziua îmi monitorizez pulsul și tensiunea de un an de zile. Tot stau cu gândul ca de la pulsul prea accelerat as putea face un stop cardiac și sa mor
0
17-07-2022, ora 17:07
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
1. Stai mult în pat dimineața... te macină gînduri și apoi apar palpitațiile?
2. Consumi cafea/energizante/tutun ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Pacienții cu tahicardie ar putea avea un nou tratament, sub forma unui spray nazal
  • Puls mare/mărit temporar/continuu - cauze, explicații, tratament
  •