Tahicardie sinusala

25-07-2009
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Buna ziua!Am 34 ani iar in urma cu aproape o luna am fost operata de varice la un picior. Dupa operatie am inceput sa simt batai puternice in piept, eram agitata, cu piciorul neavand absolut nici o problema.
D-l doctor mi-a spus ca-s simptome postoperatorii, si efectul anesteziei generale de la operatie.Venind acasa m-am simtit si mai rau s-am mers la cardiologie unde m-au dignosticat cu tahicardie sinusala, mi s-a prescris metosuccinat, aspacardin si xanax. Mentionez ca inainte de operatie nu aveam asemenea nici o problema de sanatate, doar varicele. Acum dupa o saptamana de tratament ma simt ceva mai bine, pulsul e in jur de 80, dar tot simt ca inima in bate foarte tare, am senzatia ca nu respir natural, sunt agitata, am insomnie, sunt demoralizata, mi-e teama sa nu-mi mai fie rau.Ma gandesc ce sa-mi fi provocat tahicardia sinusala, sresul provocat de operatie(n-am mai fost operata), anestezia generala ori o scena (criza facuta de doctor la una din operatii) la care am asistat fara sa vreau cateva ceasuri bune pana sa ajunga sa ma opereze pe mine, atunci cand eu vroiam sa fug de acolo.Si in momentul in care am intrat in operatie ma simteam destul de tensionata. Va rog un raspuns, o parere la intrbarile mele. Va multumesc.
15 comentarii
0
25-07-2009, ora 21:27
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Mary, nu sunt medic, doar pacienta:) dar din cate stiu...un puls de 80 e superrrr:).Nu e nici o tahicardie sinusala.Pulsul normal trebuie sa varieze intre 60 si 100, deci.Daca tu resimiti acele batai mai puternice, daca esti mai tenesionata.dupa ce ai descris mai sus. parerea mea e ca s-a instalat doar o anxietate si nimic mai mult. Dar pt ca tu sa fii sigura, mergi la un cardiolog bun si 100% iti va spune ca esti perfect sanatoasa:) Sanatate !
0
26-07-2009, ora 15:22
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Nico, multumesc din suflet pentru raspuns.Nici nu stii cat de ajutor mi-ai fost, m-ai facut sa am mai multa incredere in mine. Numai bine.
0
30-07-2009, ora 14:56
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Buna ziua. Sunt Mary.Am fost la cardiolog, la control, dupa ce am avut doua saptamani de tratament cu metosuccinat, aspacardin si xanax si mi-a spus decat sa termin tratamentul de mai sus.Toate analizele au iesit bune, si cel de la TSH, cu toate ca eu simt in continuare o gretate la inima, inima imi bate f. tare.Mi-a recomandat sa consult un medic psihiatru daca e nevoie.D-vaostra, ce imi recomandati va rog frumos. Multumesc mult
0
30-07-2009, ora 17:52
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Va rog frumos sa ma ajute cineva sa ma hotarasc unde sa merg in continuare. Cardiologul la care am fost pt. investigatii este din Vrancea ( toate analizele mi-au iesit bune, inclusiv TSH(eu ma gandeam ca este o problema) mi-au iesit bune.Aici am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala. Dupa doua saptamani de tratament, cum am spus mai sus, mi-a scazut pulsul la 80, tensiunea este buna, dar resimt batai puternice si destul de dese in piept, simt o greutate la nivelul pieptului, si am inceput sa nu mai suport, nu stiu cui sa ma adresez pt. problema mea, as vrea sa stiu odata ce am si sa ma vindec. Cardiologul mi-a zis doar daca mai imi este rau sa merg la un medic psihiatru. Eu nu stiu ce sa fac mai intai, sa merg mai intai la un alt cardiolog???Va rog frumos daca puteti sa-mi dati un sfat. Va multumec.
0
30-07-2009, ora 22:20
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Mary, eu nu dau sfaturi, dar imi permit sa-ti spun ca si eu am fost indrumata catre un doctor psiholog, deoarece la o perioada de...aveam tahicardii. NU am stiut ca acelea erau TPSV-uri, fiindca pana sa ajung la un spital, imi mai scadea pulsul si se inregistra ca fiind tahicardii sinusale.declansate * pe pshic*, diagnosticul fiind binenteles *atac de panica*. In timp.chiar am inceput sa cred ca tot ce mi se intampla e pe fond de stres.Dupa 3 ani s-a dovedit contrariul.ceea ce se declansa era un TPSV, apoi intram intr-un cerc vicios.tahicardie, panica, iar tahicardie.M-am intrebat la final, de ce in tot acest timp chiar nimeni nu a pus si problema unei alte cauze decat *atac de panica*.poate ca e mai simplu.pt ei.pt mine...nu a fost chiar deloc.
Mary, situatiile noastre nu sunt deloc asemanatoare; din ceea ce ai descris tu, parerea mea de pacienta ce a trecut prin multe momente cu senzatii, simptome urate.nu ai NIMIC la inima. Dar, incearca sa mai consulti si alt cardiolog. Daca si acesta spune ca nu e nici o problema, UITA ca esti bolnava ! Traieste-ti viata la maxim ! Bucura-te de tot, de fiecare secunda.Totul depinde de tine..:* ESTI CEEA CE GANDESTI * !
0
31-07-2009, ora 07:25
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Nico, iti multumesc pentru tot., n-am sa uit sfaturile tale niciodata.
0
18-09-2009, ora 16:55
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Salut! Am scapat de tahicardie, cu extraordinar de multa vointa si cu "" asa cum mi-a sugerat nicolero, fapt pt. care ii multumesc enorm.
0
18-09-2009, ora 17:09
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Intre ghilimelele de mai sus vroiam sa scriu "ESTI CEEA CE GANDESTI", care a contribuit enorm de mult. Numai bine!
0
18-09-2009, ora 19:45
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
Mary, ma bucur sincer pt tine si.zambesc la gandul ca aici, prin...mijocul acesta de comunicare, poti incuraja un om, ii poti fi alaturi si de ce nu.ii poti schimba viata ! Si eu la randul meu am simtit ca nu sunt singura, am primit sfaturi, incurajari ; parca treci altfel peste orice problema cand sti ca cineva, fara nici un interes iti doreste binele...Le multumesc din suflet! :)
Da, *esti ceea ce gandesti*, sau macar.*nu renunta la ceea ce iti doresti sa fii !*
Sanatate !
0
18-09-2009, ora 21:21
nicolero
Nu este medic/terapeut
nicolero
cand stii:).*
0
19-09-2009, ora 17:35
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Esti pentru mine o adevarata prietena, caci sunt toate motivele, Nico.
Stiti daca exista centru de flebologie in Bucuresti si unde...Am varice si la celalalt picior si m-ar interesa o clinica buna. De suplimentul ulei de peste (Omega 3} ati auzit? Eu lucrez cu copiii, sunt in invatamant, si poate m-ar interesa pt linistire. E atat de bun cum se aude?Multumesc, daca puteti sa-mi raspundeti! Pe curand!
0
23-10-2009, ora 12:35
alexandra g
Nu este medic/terapeut
alexandra g
salut tuturor.si eu sufar de anxietate si de obsesia ca am ceva la inima si ca as putea muri.eu sunt constienta de acest lucru si in momentele cand ceva nu merge imi zic ca e in ordine, ca nu voi pati nimik.eu nu stiu insa ce sa iau ptr tahicardie.pulsul meu ajunge undeva pana la 110.dar nu tot timpul.nu a depasit 110.tensiunea imi este buna.am fost de doua ori la control la inima si totul a iesit bine.tratamentul meu a constat in magnerot, calciu, spirulina si un calmant, calmepam.am avut o perioada de 2 luni de stare perfecta de sanatate.eu sunt insa obsedata de tahicardie.cand iau un distonocalm am pulsul perfect.cam 76 aproximativ.pana in 80.atunci ma simt bine.oare cum se poate scapa de aceasta tahicardie?precizez ca sufar de anxietate si atacuri de panica.nu am sa scriu prin cate am trecut ptr ca as scrie un roman.va pup
0
23-10-2009, ora 15:38
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Buna, Alexandra! Eu am trecut exact prin ce ai trecut tu, avem aceleasi senzatii ciudate, credeam ca o sa mor, eram la pamant cu moralul, aveam pulsul 100-110, dar m-am vindecat acum vreo doua luni, dar dupa un tratament de aproape doua luni de tratament cu betablocante, aspacardin si cu un calmant foarte bun (ceva pe baza de plante) si bineinteles cu ajutorul prietenilor de pe ROMEDIC, in special NICOLERO.Parerea mea de simpla pacienta care am trecut si eu prin acelasi lucru, dar am inteles ca tu ai trecut prin mult mai multe, dar asta nu inseamna ca trebuie sa traiesti cu teama, cu frica ca ti se poate intampla ceva grav, ba din contra trebuie sa intelegi ca nu ai nimic la inima sa te bucuri ca esti perfect sanatoasa(un puls de 110 e aproape perfect, poate fii si100% perfect dar asta depinde doar de tine) si trebuie, bineinteles, sa-ti traiesti viata mai departe, sa te bucuri de ea, sa nu te mai gandesti la inima, sa faci alte lucruri care iti pot distrage atentia de la anxietate, cel putin o bucata de timp si un lucru esential sa nu uiti ca ESTI CEEA CE GANDESTI!
Am vazut ca tu ai avut alt tratament fata de mine, acum mai iei ceva.?Inteleg ca ai avut s-o perioada cand te-ai simtit foarte bine, oricum, ma repet, totul depinde numai de tine, sa-ti impui ca nu are ce ti se intampla, caci nu esti bolnava, esti perfect sanatoasa.Numai bine!
0
29-10-2009, ora 09:21
alexandra g
Nu este medic/terapeut
alexandra g
cezmary vreau sa te intreb tu cum ai luat aspacardinul?eu cam de 1 an am facut tratament cu aspacardin si mi-a fost mult mai bine.dar nu mai stiu cum mi l-a prescris medicul.cred ca 1 pastila pe zi la amiaz.oricum o sa incerc cu aspacardin.spre exemplu aseara am avut 103 batai si dupa 1/2 aspacardin mi-au scazut la 80.bataile mele nu au depasit 110.deci nu e ffff grav.dar vreau sa scap de asta.caci e ffff neplacut.papa
0
29-10-2009, ora 10:26
cezmary
Nu este medic/terapeut
cezmary
Salut. Alexandra, mie cardiologul mi-a prescris aspacardin decat in primele doua saptamani de tratament 1/2 p dimineata si seara(am inteles ca la pranz nu se iau), nu l-a considerat necesar pt ca nu aveam nimic la inima, nici nu oboseam ca sa-l iau.In schimb am luat metosuccinat la greu pot spune pt. scaderea pulsului.La un moment dat cand ma simteam destul de binisor i-am zis dr-ului daca l-as putea intrerupe.iar el...nici vorba...si ca nu se intrerupe brusc..si in cele din urma si cu medicamentele si cu enorma vointa din parte mea am scapat de tahicardie.
Tu, poate ar trebui sa mai mergi la un cardiolog, sa vezi ce medicamente sa iei exact? Cum te simti cand ai pulsul mare? E deranjant? Sunt si persoane care se simt ok cu pulsul asta. Vezi tu cum este cel mai bine pt. tine. Papa. Pe curand!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •