Tahicardie sinusala si hipotiroidie frusta

06-03-2012
Cristina994
Nu este medic/terapeut
Cristina994
Buna ziua. De 5 ani sufar de hipotiroidita autoimuna si sunt sub tratament cu Euthyrox de 75 microg/zi.Am fost la control in urma cu 2 saptamani, mi-a luat tensiunea si pulsul si m-a diagnosticat cu tahicardie sinusala deoarece aveam pulsul 100.Am luat propranolol cateva zile, dar m-am simtit rau si am intrerupt tratamentul dupa cateva zile.Ieri am fost la cardiolog si am facut un EKG.Doctora mi-a spus ca inima este foarte buna dar din cauza ca la momentul respectiv aveam pulsul 110 m-a diagnosticat cu tahicardie sinusala si mi-a dat tratament cu Corlentor 5mg/zi.Doctora endocrinolog mi-a spus ca nu pot sa renunt la pastilele pentru tachicardie deoarece Euthyroxul imi agraveaza tahicardia si nu poate sa imi controleze doza pentru glanda daca am pulsul prea mare.Nu vreau sa iau si Corlentor si Euthyrox toata viata.Am cunostinte care au terminat medicina si mi-au spus ca pastilele Corlentor sunt pentru varsta a 3a si nu sunt recomandate persoanelor sub 18 ani.Ma gandesc ca daca iau pastile de la 17 ani atat de puternice cu timpul o sa imi imbolnavesc inima pentru ca pe de-o parte ele imi fac bine, dar pe de alta parte ma distrug.Eu nu am palpitatii foarte des..cred ca o data sau de 2 ori in 2 saptamani.Si respir greu si intru in panica dar in 10-15 minute imi revin complet.Credeti ca trebuie sa iau Corlentor daca nu ma simt rau?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu hipotiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •