TBC de la mama la copil

09-08-2009
mary_bucur
Nu este medic/terapeut
mary_bucur
Cand am fost copil (12-13 ani) am contact o afectiune pulmonara de la un bolnav TBC. Am depistat acest lucru cand am fost testata obligatoriu la scoala.
Nu mai tin minte exact, incerc sa imi aduc aminte cat mai multe detalii ca sa intelegeti.
Imi amintesc ca medicul de familie m-a trimis la Clinica din strada Malcoci (sector 5). Am urmat un tratement cu antibiotice (cred ?) timp de aproape 6-9 luni. La 3 luni medicul imi face o radiografie sau o injectie ca sa vada evolutia tratamentului si a bolii.
Acum sunt insarcinata in 32 saptamani si ma macina gandul ca trebuia sa fac o radiografie inainte de sarcina (nu in timpul sarcinii) sa depistez daca sunt complet vindecata sau sunt purtatoare. Nu am simptome.

Se poate transmite bacilul de la mine la copilul meu? Va rog sa imi dati cat mai multe detalii.
Va multumesc.
10 comentarii
0
11-08-2009, ora 06:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani ai?
0
11-08-2009, ora 14:31
mary_bucur
Nu este medic/terapeut
mary_bucur
27 ani.
0
11-08-2009, ora 18:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A trecut atata timp, tuberculoza nu s-a vindecat dupa cele 6 luni de tratament ? Controalele facute ulterior au iesit pozitive ? Eu cred ca nu. Odata tratata, tuberculoza se vindeca.De ce iti mai faci griji acum? La o zi dupa nastere bebelusul va fi vaccinat BCG si totul va fi in ordine.Infectarea congenitala se produce la gravide cu TBC activ, netratat, nu de la un TBC tratat corect acum 15 ani.Deci stai linistita caci copilasul nu va avea nimic.
0
11-08-2009, ora 18:58
mary_bucur
Nu este medic/terapeut
mary_bucur
Multumesc pentru raspuns.
Intr-adevar, in final cred ca m-am vindecat. Si am mai fost in urmatoarele 6 luni si la un an dupa tratament sa fac radiografie si a iesit bine.

Insa, la 22 de ani (august 2004) cand m-am angajat si am facut un examen la plamani, medicul m-a intrebat daca fumez sau stau prea mult in casa. Eu nu am fumat niciodata.
In urma tratamentului pot ramane urme care sa arate o afectiune mai veche tratata la plamani ?

Ma gandeam sa vorbesc cu pediatrul sa nu faca vaccinul BCG bebelusului, ca sa fac eu o radiografie imediat dupa nastere sa ma conving. Oare este o decizie inteleapta?
0
11-08-2009, ora 21:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, dupa un TBC vechi pot ramane urme, in special in jumatatea superioara pulmonara. Poti vorbi cu ginecologul, dar o sa vezi ca-ti va spune si el ca te-ai vindecat si copilul este bine.Sa nu-l opresti de la vaccinarea BCG a bebelusului, caci este foarte importanta.Numai bine!
0
11-08-2009, ora 23:46
mary_bucur
Nu este medic/terapeut
mary_bucur
Va multumesc foarte mult D-na Dr.
Va pupic.
0
12-08-2009, ora 00:16
sima claudia
Nu este medic/terapeut
sima claudia
AM DECIS SA VA CER SFATUL DEOARECE MA AFLU INTR-O SITUATIE DESTUL DE CRITICA.IN 2007 AM AJUNS LA SPITAL IN CLUJ, ACUZAND DURERE IN ZONA FICATULUI.MA SIMTEAM FOARTE RAU, ERAM IN PERMANENTA OBOSITA SI SIMTEAM CA FICATUL NU MAI ARE LOC IN BURTA MEA.AM PRIMIT URMATORUL DIAGNOSTIC DUPA MAI MULTE INVESTIGATII:SUSPECT HIPERPLAZIE FOCALA NODULARA SI 2 HEMANGIOAME INTRAHEPATICE.IN PLUS IN TIROIDA MI S-AU GASIT DEASEMENEA UN CHIST SI UN NODUL.MENTIONEZ CA AM LUAT ANTICONCEPTIONALE TIMP APROAPE 3 ANI FARA INTRERUPERE, DE MULTE ORI CU AJUTORUL LOR AMANAM SI MENSTRUATIA PT 2, 3, 4 LUNI, DEPINDE DE ACTIVITATILE PE CARE LE AVEAM.IAR SUCUL COLA, IL FOLOSEAM ZILNIC, CAM 1, 5-2 L PE ZI.DE LA DIAGNOSTIC, AM INTRERUPT TOATE ACESTEA.A FOST BINE, CHIAR AM FACUT UN ECO IN IULIE SI NU SUNT MODIFICARI, DAR IN URMA CU 28 DE ZILE AM INCEPUT SA IAU PASTILE DE SLABIT SUPER SLIM.IN URMA CU 4 ANI AM RAMAS INSARCINATA IN MOD VOIT, GREUTATEA MEA ERA DE 49 DE KG.DUPA NASTERE AVEAM EXACT 90.TIMP DE 4 ANI, AM REUSIT DOAR 10KG SA DAU JOS.AM INCERCAT MULTE METODE, NIMIC.ACUM CU SUPER SLIM IN 28 DE ZILE AM SCAZUT APROAPE 6 KG.INSA DE IERI MA SIMT ENORM DE RAU.MA DOARE DIN NOU FICATUL, STARI DE GREATA, NU MA POT CONCENTRA, IMI EXPLODEAZA CAPUL, SUNT TARE SLABITA, MA ATRAGE PATUL CA UN MAGNET, NU AM CURAJ NICI MACAR SA MAI CONDUC, AM ERUCTATII FOARTE DESE SI ZGOMOTOASE, CHIAR DERANJANTE, TRANSPIRATII ABUNDENTE, NU SUPORT ZGOMOTELE SI CULMEA, DIN NOU ACEA SENZATIE CA FICATUL MEU CANTARESTE 10 KG.VA ROG DATI-MI UN SFAT, SUNT DOAR EFECTE ALE PASTILELOR PE CARE LE STIM CU TOTII SAU FICATUL ESTE DIN NOU AFECTAT SI SE POATE AJUNGE LA ALTE LUCRURI MULT MAI GRAVE?SA INTRERUP CURA?SA CONTINUI SA VEDEM CE SE INTAMPLA?CE RISCURI SUNT CAND UN FICAT E DEJA BOLNAV?VA ROG MULT AJUTATI-MA.VA MULTUMESC ANTICIPAT. SIMA CLAUDIA 25 ANI NEFUMATOARE NU CONSUM ALCOOL CAFEA IN CANTITATI MICI SI MAI MULT IN DERIVATELE ACESTEIA.
0
12-08-2009, ora 19:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ claudia : Super Slim este interzis de la vanzare datorita efectelor secundare halocinogene, durerilor de cap, cresterii tensiunii arteriale, palpitatiilor etc. pe care le pot produce aceste pilule prin substanta activa ce se afla in compozitie, sibutramina, un derivat de amfetamine.Sibutramina se afla si in medicamentul pentru slabit numit Reductil [ Lindaxa ]..Are actiune toxica si pe ficat, ducand la o alterare a transaminazelor.Asta la un ficat normal. Inchipuie-ti la un ficat cu probleme cum ai tu.Ti-ai cam " biciuit " organismul cu medicamente tari si ai fortat utilizarea lor [...cicluri amanate hormonal cate luni ai vrut tu...] ; Probabil asta a fost cauza problemelor hepatice.Daca un timp mai lung nu doresti copii e bine sa utilizezi o metoda nonhormonala de contraceptie cum ar fi steriletul.Acum, pentru a evita complicatii grave hepatice trebuie neaparat sa intrerupi pilulele de Super Slim. Tine cateva luni un regim strict hepatoprotector, consuma multe lichide [ nu sucuri, doar ceaiuri hepatice, apa si sucuri naturale facute in casa instant ], fructe, legume pentru a elimina toxinele acumulate cu acest supliment si-ti vei reveni.
0
12-08-2009, ora 22:31
sima claudia
Nu este medic/terapeut
sima claudia
D-NA DR.multumesc din suflet pentru raspunsul atat de prompt la problema mea.intr-un tarziu, trebuia sa se gaseasca cineva care sa ma scuture putin.aveam nevoie de un dus rece.multumesc inca o data pt sfaturi, insa trebuie sa recunosc ca mi-e teama acum de urmarile care isi vor face simtita prezenta.chiar azi, 12.08.2009, am intrerupt SS, datorita faptului ca toata noaptea dupa ce am lasat mesajul m-am simtit groaznic.azi, doar senzatia de rau si setea excesiva au persistat.mi-e frica de efectul yo-yo.ce as putea face?MULTA SANATATE!
0
18-11-2012, ora 01:07
danielasss
Nu este medic/terapeut
danielasss
Buna ziua.
As dori si eu o parere.
Eu si copilul meu avem TBC pulmonar, suntem sub tratament mai avem o luna si terminam. baiatul a avut 7 luni cand a inceput tratamentul.
noroc ca am depistat la timp si am luat tratamentul acasa iar dupa o luna ni la redus am ramas numai cu rifinah.
nu stiu daca a luat copilul prin lapte de la mine sau la luat cand inca era in burta.
intrebarea mea este e posibil sa mai avem probleme cu aceasta boala ? cel mai mult ma ingrijoreaza copilul poate sa sufere mai tarziu la ochi, ficat, etc.
pt ficat ce am putea consuma ceva natural?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Tuberculoza (TBC)
  •