temperatura de 37, 7 grade C | Forumul Medical ROmedic

temperatura de 37, 7 grade C

03-12-2008
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Buna ziua. Am o fetita de 5 luni. Temperatura masurata dimineata dupa o jumatate de ora este de 37, 7 grade C, peste zi la fel, seara tot 37, 7. Asa am observat ca este temperatura luata cu termometru digital cat si cu cel normal, de cand am venit cu ea acasa, adica de la 5 zile dupa nastere. Foarte rar a avut 36, 7. Medicul de familie mi-a spus ca poate asa are ea temperatura corpului. Oare exista motive de ingrijorare, sunt boli ce mentin temperatura corpului unui copil asa de mic la un nivel mai ridicat decat al altor copii?
va multumesc.
4 comentarii
0
03-12-2008, ora 12:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Fetita mea din totdeauna, a avut temperatura normala a corpului 37, 4!Ea este o fire mai calduroasa!
Probabil ca asa se intampla si in cazul tau!Plus ca temperatura sub 38 grade nu este ingrijoratoare!
Faceti-i o analiza coproparazitologica si un sumar de urina pt orice eventualitate!
Numai bine
0
05-12-2008, ora 08:31
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pe langa faptul ca intr-adevar unii copii au temperatura bazala mai ridicata, vedeti daca nu cumva temperatura camerei este prea ridicata (peste 23 grade) sau este putin deshidratata. Umidifiati aerul in dormitor punand un vas cu apa pe calorifer.
0
01-10-2012, ora 12:47
STEFANIA 01
Nu este medic/terapeut
STEFANIA 01
Da! Am si eu un baietel 3 ani si 5 luni.De un an mi-am dat seama ca in timpul zilei are o temperatura de 37.4-38.4 asta in functie de cat de mult se agita, starea generala este buna si noaptea are 36.4-37, 8.Am fost la pediatru, am facut analize peste analize la sange, ORL, scaun, urina totul a iesit bine.Dar am uitat sa specific ca de cand l-am nascut in fundic avea 37, 6 crezand ca asa au copii nou-nascuti si nu am dat importanta.cine poate sa ma lamureasca sau sa imi dea o explicatie medicala la aceasta temperatura astept un raspuns pt ca sunt totusi ingrijorata.
0
06-10-2013, ora 17:17
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna ziua!Sunt adulta, 30 de ani si temperatura mea dupa amiaza poate ajunge la 37, 4C.Celmai adesea 37, 2C.In prima partea a zilei e de 37, seara poate fisi mai mica.Am avut infectie in gat in ultimeleluni si nu stiu sigur daca am scapat definitiv.Am motive de ingrijorare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iile fizice intense, sauna È™i băile fierbinÈ›i la femeile însărcinate
  • Temperatura ideală pentru organismul uman
  • Temperatura corporală a înregistrat o scădere în ultimele două secole
  • Temperatura corporală a scăzut în ultimele decenii
  • Posibilă legătură între temperatura corpului È™i depresie
  •