Temperatura de peste 38 de o saptamana

19-02-2015
mirceap
Nu este medic/terapeut
mirceap
De acum o saptamana de vineri pe 13.02.2015 baiatul meu de 17 ani a inceput sa faca febra de peste 38 si chiar peste 39. I-am administrat antitermice, paracetamol si nurofen si am trecut asa peste weekend. Luni vazand ca nu sunt semne de ameliorare am fost la doctorul de familie care a constatat ca are o infectie in gat si i-a prescris Zinat de 500 mg 1 cp la 12h, Eurespal 80 mg 2/zi si pentru temperatura paracetamol, cu indicatia sa stea la cald si sa consume lichide iar ca pansament gastric Linex 2/zi si vitamina C Cetebe 1/zi, fara nurofen, spunand ca infectia nu a ajuns la plamanii. Din pacate de luni 16.02.2015 si pana acum 19.02.2015 febra sub 38 nu a scazut decat pe perioade foarte scurte in timpul zilei si nu sunt semne ca infectia sa treaca, iar in plus a inceput sa tuseasca cu expectoratii si cu voma, uneori. De la inceput si pana acum temperatura nu a cedat si desi a fost recomandata sederea in casa la cald, ma gandesc sa-l duc din nou la consult. Va rog sa-mi spuneti care ar fi cauza pentru care infectia nu cedeaza si sa ma sfatuiti daca ar trebui sa-l duc din nou la consult sau ce sa fac in plus. Va multumesc!
3 comentarii
0
20-02-2015, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. medicul a ascultat copilul la Plamani?.. cred ca este necesar consult Pneumo-ftizio
2 A vazut bine medicul de familie gatul? era amigdalita pultacee, amigdalita congestiva sau faringita? ( un diagnostic coret este foarte impotan si NUmai un medic ORL.. poate sa se pronunte.
3 acum daca starea este grava.. este necesara internare in clinica de Boli Contagioase
0
20-02-2015, ora 23:04
mirceap
Nu este medic/terapeut
mirceap
1. Da, medicul a ascultat plamanii si a spus ca nu sunt afectati.
2. Desi este medic de familie, este medic primar pediatru, iar consultatia a fost facuta, cred, bine.
3. Intre timp temperatura a scazut la temperatura normala azi dimineata, 36, 8, ca peste zi sa nu depaseasca 37, 8.
In aceasta situatie imi pare ca infectia cedeaza. Vom vedea cum evolueaza si peste noapte si daca e cazul, vom merge la spital.
Va multumesc pentru raspuns.
0
01-09-2021, ora 22:35
Denisa Neagoe
Nu este medic/terapeut
Denisa Neagoe
Bună. Știu că e prea târziu, dar ați reușit să rezolvați problema fiului dumneavoastră? Fratele meu are aceeași problema...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.