tendon taiat in intregime+jumate din os

28-11-2011
mau91
Nu este medic/terapeut
mau91
buna seara
in urma cu 10zile am suferit un accident, mai exact mi-am scapat drujba in degetul mare de la piciorul stang...urmarile fiind taierea in intregime a tendonului si jumatate din os, am fost supus unei interventii chirurgicale in urma careia tendonul mi-a fost sudat (cred) si la os mi-au pus o tija... mentionez ca accidentul s-a petrecut in Austria, eu nestiind germana iar cei de acolo nu prea vorbesc engleza, m-am descurcat cam greu, va rog sa ma ajutati cu sfaturi/informatii
multumesc anticipat
o seara placuta
4 comentarii
0
05-12-2011, ora 23:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
probabil a fost lezat tendonul extensor hallucis longus care daca se poate trebuie reconstituit (suturat) primar. daca falanga 1 de la haluce a devenit instabila din cauza leziunii, trebuie stabilizat (deobicei se face cu brose Kirschner).
fiind o fractura deschisa deobicei se recomanda la inceput terapie cu antibiotice, 5 zile si imobilizare ghipsata pe o perioada de 4-6 saptamani. pana la recapatarea mobilitatii trebuie luat zilnic un medicament contra trombozei (deobicei injectii subcutan in abdomen, de ex Clexane)
in prima faza cea mai mare problema pune infectia, daca nu apare o infectie, sansa de vindecare este puna, insa mobilitatea halucelui (degetul mare de la picior) nu va fi niciodata cum a fost, si probabil nu veti putea sa jucati fotbal cu piciorul respectiv
brosele Kirschner se indeparteaza dupa cel putin 6 saptamani
insa fiecare caz este aparte, cele descrise sunt valabile pentru un caz mediu, necunoscand foarte multe detalii cazul Dvs poate sa difere de cele descrise.
0
09-12-2011, ora 15:25
mau91
Nu este medic/terapeut
mau91
buna ziua, luni am sa scot piciorul din ghips si in functie de ce va zice doctorul va voi oferi detalii
0
23-12-2011, ora 22:50
mau91
Nu este medic/terapeut
mau91
buna seara din nou, am reusit insfarsit sa scap de gips si de tija, gipsul l'am scos pe 12dec iar tija pe 20, dureri nu am, pot umbla aproape ca si inainte, putin mai greu dar e suportabil, insa degetul este putin umflat si nu pot sa il ridic in sus ca si inainte, este posibil sa mi'se fi "lungit" tendonul?, astept un raspuns
Sarbatori Fericite!
0
23-12-2011, ora 23:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
edemul (umflatura) zonei operate este relativ frecventa dupa operatii mai ales in zona piciorului, cu timpul se va ameliora.
tendonul este mai degraba scurtat decat lungit. problema este mai degraba faptul ca nu ati folosit timp indelungat articulatiile. trebuie sa mergeti la un kinetoterapeut care va va ajuta sa imbunatatiti mobilitatea articulatiilor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •