Tensiunea mare si ameteli

06-03-2012
stanciu simona
Nu este medic/terapeut
stanciu simona
Buna ziua,

Mama mea are 65 de ani si de 2 zile are ameteli asa de mari ca nu paote sta in picioare si inclusiv vomita
Am dus-o cu salvarea la neuro insa acolo dupa niste examene banale au trimis-o acasa i-au dat ceva tratament (betaserc) si i-au spus ca daca in 3 zile nu trece sa mearga la cardiologie.
Tensiunea a fost 17.10 ametelile sunt intrerupte dar starea de rau e generala si daca se misca vomeaza. Se poate deplasa dar greu datorita starii de ameteala, simte o presiune in ureche si la ochi.

Am citit ca paote fi si o afectiune Orl insa nu mai stiu ce sa cred.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat eventual cu ce analize ar trebui sa isi faca.
In urma cu 1 sapt si-a facut analize de sange:
VSH 18
LEUCOCITE 4.73
NEUTROFILE 1.78
BASOFILE 0.04
LIMFOCITE 49.5
MONOCITE 8.9
NEUTROFILE 37.6
CID URIC 6.65
MENTIONEZ CA ARE 65 DE ANI, 160CM SI 70 KG.
Va multumesc,
2 comentarii
0
07-03-2012, ora 08:25
maria safta
Nu este medic/terapeut
maria safta
asa a patit si soacra mea nu putea sa miste capul de ce ametea si la fel voma, la spital dupa o internare i sa prescris betaserc ar trebuie luat minim 2 luni ca sa se vada rezultatele, acum e bine nu mai face crize, pt ca o tineau cite 2 zile la doua saptamini diferenta, e un trat foarte bun dar de durata
0
09-03-2012, ora 10:28
dr.oren iancovici
Nu este medic/terapeut
dr.oren iancovici
Din descrierea facuta este vorba de un vertij ; cauzele pot fi neurologice sau pot tine de urechea interna, Deci va recomand reevaluare neurologica ( consult si eventua CT cerebral) si evaluare ORL amanuntita. Nu o lasati asa, mergeti la medic in ce ordine doriti ( va recomand ptr neurologie clinicile universitare mari ex sp universitar iar ptr ORL si un cabinet dotat e ok), dar nu amanati. Poate fi o infectie a urechii medii, sau multe alte cauze si nu trebuie sa amanati diagnosticul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare amețeala?
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  •