tesutul sub lingual fetita de 4 luni

01-11-2008
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Am o fetita de 4 luni. Medicul de familie mi-a spus ca trebuie taiat tesutul (ata) de sub limba pentru ca in viitor fetita nu va putea sa pronunte corect cuvintele. Ce puteti sa-mi spuneti despre acest subiect?
6 comentarii
0
01-11-2008, ora 20:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ata de sub limba este frenul lingual ce leaga limba de cavitatea bucala.Parerea mea este ca aceasta "ata" trebuie taiata putin - nu e mare lucru, practic e ciupita si limba e eliberata. Altfel fetita va avea probleme la supt, nu va putea apuca bine sanul sau biberonul si va plange de foame, iar mai tarziu va stalci cuvintele, nu va putea vorbi bine si nu va putea scoate limba afara.Procedura nu e dureroasa si dureaza foarte putin.Numai bine!
0
03-11-2008, ora 12:42
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
Multumesc pentru raspuns.
Cand pot sa fac aceasta interventie?
0
03-11-2008, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cat de repede.
0
03-12-2008, ora 10:43
andegelia
Nu este medic/terapeut
andegelia
am revenit
Din fericire tesutul sublingual a fost crestat in mai putin de 1 minut, nu a durut-o foarte tare, a plans putin.Acum poate sa scoata limba, sper sa si manance mai bine.
Multumesc pentru consiliere.
0
09-12-2008, ora 20:29
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
vreau sa va spun ca si fetita mea a avut fren lingual.Am fost cu ea la medic ptr interventie cand avea 1 an.Acum are 13 ani si este foarte vorbareata si nu are nici un defect.Deci e ok.Stati linistita ca nu vor fi probleme.
0
24-01-2009, ora 23:15
iceman003
Nu este medic/terapeut
iceman003
eu am 15 nu am sau am avut nici un fel de problema din cauza frenului.imi e frica la first kiss:Dnus m-as opera dar dar mie cam greu sa vb cu mama de subiectul asta +ca imi e cam frica:((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •