Tinea Corporis

25-08-2011
mamico
Nu este medic/terapeut
mamico
Stimate Domnule Dr. sunt sanse de vindecare totala din aceasta boala de piele " Tinea Corporis "ca aceasta sa nu mai apara ?
Cum dau caldurile imediat apare in forma de pata rosiatica, semiluna, iar apoi se extinde in pata mare. Am facut tratament cu tablete de Ketokonazol, timp de 1luna cate 2 tabl./ zi si local cu crema de Nizoral si Biazol. Acum au trecut petele mai apar pe deget sau pe brat cate o bubita rosie. Ar trebui sa fac tratament de intretinere cu tablete de Ketokonazol din cand in cand si la ce perioade ? Aceste fungi sunt chiar asa de rezistenti ca nu au leac puternic ca sa-i distruga ? Nu s-ar putea arde cu raze laser ?
Va multumesc pt.timpul acordat si mie.
2 comentarii
0
26-08-2011, ora 08:41
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Consider ca ar trebui sa faceti un examen micologic pentru a confirma diagnosticul de epidermofitie.
De asemenea, pe langa tratamentul medicamentos trebuie sa va dezinfectati si hainele si prosoapele.
Nu va recomand sa luati preventiv antimicotic pentru ca s-ar putea sa aveti probleme hepatice.
Numai bine,
0
26-08-2011, ora 16:27
mamico
Nu este medic/terapeut
mamico
Buna ziua D-na Dr. Va multumesc din suflet pt.timpul acordat si mie. Da, sa stiti ca pun accent foarte mare pe igiena, saptamanal schimb lenjeria si camasa de noapte si de 2 ori pe saptamana, la fel si prosoapele. (fiecare are prosopul lui). In familie nu a mai luat-o nimeni, asta e foarte interesant pentru ca totusi ne atingem, si nimeni nu a contactat-o (pt.asta ma si bucur). Am sa procedez cum mi-ati sugerat, n-am sa fac tratament medicamentos pt.ca am si o marire de ficat. Va multumesc pt. raspuns, va doresc sanatate si succes in profesia Dvs. O zi buna sa aveti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.