herpes circinat. va rog un sfat

15-02-2009
isabelapricop
Nu este medic/terapeut
isabelapricop
Buna ziua. In urma cu 6 luni, fetita mea de 6 ani a gasit o pisicuta pe strada si a adus-o in casa, unde am tinut-o o saptamana. Dupa 3 saptamani, am observat pe corpul si pa fata ei cateva pete rosiatice care se extindeau. Am fost la dermatologie si ni s-a spus ca a luat de la pisica o ciuperca - "herpes circinat" - Am urmat tratamentul o luna si petele au disparut ( crema BIAZOL + TRAVOCORT + 1/2 PASTILA NIZORAL). Acum o saptamana, dupa ce a mangaiat o pisica, i-au aparut iarasi pete pe corp, de data aceasta cu vezicule mici de apa. Va rog sa ma ajutati daca puteti cu un tratament sau un sfat. Stie cineva daca aceasta ciuperca apare in prezenta pisicilor, se poate trata sau recidiveaza la unele intervale de timp ? Va multumesc.
3 comentarii
0
17-02-2009, ora 18:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred caeste vorba despre aceeasi boala !
Poate ca acum au piscat-o niste purici pe fetita dvs.
0
22-02-2009, ora 18:43
isabelapricop
Nu este medic/terapeut
isabelapricop
Buna seara d.le doctor Mihalache. Sa fiu sincera am fost dezamagita total de raspunsul dumneavoasta.
D.na doctor la care am fost mi-a spus ca fetita nu are voie sa se apropie de animale deloc, si eu dupa 6 luni de tratament am spus ca poate nu e de la pisica si i-am permis contactul cu ea.Rezultatul a fost iar o eruptie si de data aceasta cu vezicule (ca un herpes). Am citit despre bolile pe care pisicile le pot transmite la om si care sunt foarte periculoase.(vezi articolul cu zoonoze ). Voi merge cu fata la cabinet aici, dar credeam ca aici gasesc un medic cu destule experienta care sa ma indrume . Dupa experienta dumneavoastra, credeti ca exista o astfel de alergie la pisici?(adica sa stea la noi in casa) Mentioneez ca nu am avut nici o problema de sanatate cu fetita pana acum. Sper sa primesc raspunsul d-voastra.Multumesc.
0
24-02-2009, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Imi pare rau ca v-am dezamagit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •