torticolis cumva?

11-04-2007
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
Buna seara !
Azi dimineata m=am trezit cu o durere puternica in partea dreapta a gatului, acum, stau cu o fasa elastica in jurul gatului si nu mai pot, ma doare, nu-mi pot misca capul in anumite directii, mai ales partea drepta, spuneti-mi rpd. ce sa fac!!! parintii si eu am observat ca-mi sta gatul inclinat vizibil inspre partea drepta...cineva mi-a spus ca s-ar putea sa fie torticolis...si ca-si va reveni, si sa iau algocalmin, paracetamol sau ketonazol( daca bine tin minte) si sa masez zona cu orice fel de crema...eu mi-am pus fasa elastica si stau cat pot de dreapta, crezand ca e vreo entorsa sau ceva si atunci nu e indicat sa misti sau sa masezi... in functie de simptomele pe care le-am descris mai sus, dvoastra ce credeti ca este??? si ce ar trebui sa fac, cel putin pe termen scurt.Cum sa dorm in seara aceasta? Ce medicament sa iau ? sa masez sau nu? etc...Astept raspuns cu nerabdare! Nu mai pot!
1 comentarii
0
12-04-2007, ora 00:00
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
...Am folosit diclofenac pe zona dreapta a gatului, prin masare, am luat un algocalim si am dormit intr-o pozitie in care sa-mi stea coloana cat mai dreapta si parca e mai bine insa gatul continua sa stea inclinat inspre dreapta si doar privind in oglinda reusesc sa-l indrept dupa care incostient se...inclina din nou inspre dreapta. Mi s-a spus de catre un medic pediatru sa iau MYDOCALM. Dumneavoastra ce credeti, e bun medicamentul acesta pt starea mea?si as vrea sa-mi mai spuneti ce felde medicament este ca sa stiu daca reduce efectul contraceptiv, daca face parte din urmatoarele tipuri de medicamente(anticonvulsivant; antibiotic; antiviral; tranchilizant; laxativ sau pe baza de sunatoare).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: