Dureri cervicale si de umar drept.

05-07-2016
Magda 2012
Nu este medic/terapeut
Magda 2012
Buna ziua. De 6 luni am o durere cervicala care cred ca a aparut de la un efort fizic. Am reteta cu antiinflamatorii dar nu a cedat durerea de la ele. Medicul de familie aici in Anglia m-a diagnosticat cu torticolis.problema e ca durerea nu a cedat de tot de acum 6 luni si a aparut durere si la umăr. Nu pot duce mana la spate, la sutien, iar de 3 zile a aparut iar durerea de gat insuportabila, nu pot face nici o miscare. La urgenta de data asta tot torticolis a spus ca e.
7 comentarii
0
05-07-2016, ora 23:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul de familie din Anglia nu va da trimitere la Reumatolog ?
0
06-07-2016, ora 11:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala), de competenta neurochirurgului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-07-2016, ora 10:42
Magda 2012
Nu este medic/terapeut
Magda 2012
Nu m-au trimis in alta parte. Am facut o raza dar spune k ne se vede nimic anormal doar coloana este prea dreapta in zona aia, nu are curbura care ar trebui. Multumesc pt raspuns. Credeti ca ar trebui sa fac si alte investigatii?
0
08-07-2016, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum va precizam, nu aveti nevoie de investigatii, ci de o examinare clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-07-2016, ora 16:08
Magda 2012
Nu este medic/terapeut
Magda 2012
Va multumesc din suflet. O sa caut un neurochirurg la o clinica particulara in Cambridge. Trebuie sa rezolv cumva sa pot merge la serviciu. CU respect.
0
09-07-2016, ora 02:56
Magda 2012
Nu este medic/terapeut
Magda 2012
Pentru domnul Dr Marius! Am reusit sa imi fac programare la un neurochirurg dar abia pe 26 luna asta. Sper ca pana atunci sa mai pot merge la serviciu. O alta problema pe care am observat-o de mai mult timp este ca nu pot sta in decubit ventral ca ametesc, ma doare capul, dureri lombare si cervicale si in picioar.. Iar in decubit dorsal fara perna nu pot sta foarte mult k imi amortesc picioalele. Mentionez ca am lucrat in constructii inainte de a fi A M, carat la roab, , saci de ciment, etc.si sufar si de obezitate. adică am 1.68 cm, 97 kg. La inceput am dat vina si pe varsta, stiţi cum e: "ma mai uit si in buletin sa vad cati ani am" dar totusi a devenit din ce in ce mai rău si nu cred ca sunt ft batrana la 37 de ani. Sper sa nu fiu prea insistenta!! Multumesc mult oricum. Doriti sa va tin la curent?
0
09-07-2016, ora 11:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu veti rezolva nimic daca nu veti renunta la cele 40 kg in exces (la aceasta greutate, este greu de luat in discutie o interventie chirurgicala la nivelul coloanei, chiar daca ar fi necesara).
Simptomele descrise de catre D-voastra sunt tipice diabetului (la aceasta greutate, sunteti 100% diabetica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.