Toxoplasma Gondi IGG

23-01-2012
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sunt insarcinata in 9 saptamani si rezultatul la toxoplasma gondi este urmatorul:
- Igg Pozitiv 510.7 UI/mL
- Igm egativ 0, 43.

medicul ginecolog mi-a prescris Azitromicina 500 mg pentru 6 zile.

ce ma sfatuiti? sunt probleme grave? Fatul poate fi afectat?
5 comentarii
0
23-01-2012, ora 21:53
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Imi pare rau, dar ce vi s-a spus este o aberatie!!!!
1. IgG inseamna protectie pentru mama si pentru fat! Inseamna infectie veche, candva in trecutul femeii- mai trebuie luate analize din nou la un moment dat pentru a se verifica daca nu sunt in crestere si acesti IgG- pentru siguranta. Dar nu este nicio problema!!!
2. Azitromicina este un antibiotic puternic, l-as numi chiar mai toxic decat multe- mai ales in sensul ca poate provoca neplaceri gastrointestinale care oricum sunt multe in primele luni de sarcina... iar azitromicina pentru toxoplasma???? ma scuzati dar ma indoiesc de medicina pe care a facut-o acest medic...
0
23-01-2012, ora 21:54
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Rezultatul serologic ESTE FOARTE BUN si NU trebuie sa iei niciun tratament. Faptul ca ai anticorpi de tip IgG arata ca ai facut infectia inainte de a fi gravida si ca esti protejata.
Cred ca medicul ti-a prescris Azitromicina pentru altceva, gen Ureaplasma (desi e un tratament de regula inutil, asemeni cu recolt culturilor din col la varsta asta de sarcina).
0
25-01-2012, ora 16:19
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Va multumesc pentru raspunsuri, acum sunt foarte derutata!!!cred ca o sa mai cer parerea altui medic ginecolog.
Celelalte analize sunt in regula, pentru tot complexul Torch am IGG pozitiv si IGm negativ!
0
27-01-2012, ora 20:33
camitza85
Nu este medic/terapeut
camitza85
Buna seara!

Astazi am fost la alt medic si mi-a confirmat ca analizele sunt ok si ca nu trebuie sa iau nici un fel de mediament!
Va multumesc pentru raspuns!
0
26-02-2012, ora 23:07
estflobal
Nu este medic/terapeut
estflobal
Buna ziua,
In urma cu 10 ani am facut o corioretinita maculara cu afectare partiala a vederii la ochiul stang. Totul s-a intamplat fara simptome prealabile, pur si simplu o durere groaznica (intepatura) in ochiul stang, tulburarea vederii si in final diagnosticat cu aceasta corioretinita. La vremea respectiva am inteles ca nu mi s-a depistat toxoplasmoza. Nici nu mai stiu ce tratament am urmat, nu mai am prea multe analize de atunci (in niciun caz nu mai am IgG si IgM de atunci), cert este ca ranile s-au cicatrizat dupa cca 1-2 luni, iar pe masura ce timpul trecea incepeam sa vad din ce in ce mai bine, dar cu pierdere definitiva a campului vizual in locurile afectate. In prezent am noroc ca am ochiul drept ok.
Totul bun, pana cand, intr-una din zilele trecute am vazut pe Discovery un reportaj despre Toxoplasmoza. Stiam ca odata ce o dobandesti nu exista medicamentatie ca sa scapi de ea, sau vacin, dar fiind informat ca eu nu aveam asa ceva, am stat linistit pana la vizionarea acestui documentar. Cand am vazut ca americanii au spus ca nu exista sa scapi de asa ceva odata dobandit, atunci mi-am pus intrebarea : Daca totusi am toxoplasmoza ? Drept pentru care m-am dus la un lab. med si am facut IgG si IgM prin Electrochemilumiscenta. La doua zile mi-au dat rezultatele : Soc !!! Am IgG = 632, 9 si IgM = 0, 172. Deci am avut infectia cu toxoplasmoza, iar acum probabil ca este in stare subacuta/latenta/chist tisulari sau reziduala. Cert este ca numarul mare de anticorpi ai IgG imi spune clar ca este vorba de existenta acestui virus si ca acum 10 ani a fost in stare acuta, dupa care au inceput transformarile. Sincer va spun : ma simt ca un condamnat pe viata caruia i se aduce aminte din cand in cand ca exista riscul sa fie executat, dar nu se stie cand. Adica, acest virus nenorocit ar putea sa-mi atace / sau nu din nou vederea atunci cand organismul este slabit (raceli, alte boli care duc la scaderea imunitatii), cu atat mai mult cu cat am diabet zaharat tip 2 (500 siofor seara si 500 dimineata). Atat de bine, este posibil sa mor cu el fara sa mai ma atace. Paradoxal, am auzit ca in cazul meu nu este bine sa imi scada anticorpii IgG ca sa nu inceapa virusul sa isi faca de cap. Dar oare este bine totusi cu un numar ata de mare de anticorpi IgG, cand valoarea de referinta este clar sub 1?
Mentionez ca nu am fost inca la un medic, nu vreau garantii, deoarece deocamdata stiu ca nu exista asa ceva in cazul toxoplasmozei, dar poate, poate exista o sansa, o speranta. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: