toxoplasmoza?sau altceva?

01-06-2016
Vizeru
Nu este medic/terapeut
Vizeru
buna seara am fost la institutul fundeni in legatura cu ganglionul meu de sub ureche inflamat de mai bn de 3 luni din ce am observat nu a mai crescut nu DAT INAPOI a stat pe loc la eco sa constatat ca e cu aspect inflamator de 0, 75 cm/0, 55 cm apoi am facuit imediat si un rmn pt el cu subst de contrast si rezultat fara modificari importante de semnal fara adenopatii locoregionale desi el e tot acolo e subparotidian sub lobu urechii ulterior am fost si la maxilo facial sa confirme daca e implicata glanda sau nu aici spunandumi ca e un ganglion de la o infectie mAI zdravana bun aku am mers si la fundeni si akolo au vrut sa ma trimeata la coltea sa il skoata dar leam aratat investigatiile care l-eam facut
si inclusiv ganglionu de aici mia luat saange pt toate bolile care pot provoca infl ganglionilor si ma trimis la un control orl in sediul cladiri lor la control aici ma palpat si a zis ca e mic nu e cazu de limfom apoi am revenit la domnu doctor si a ramas sa imi zica rez : rezultatu fiind o infectie cu toxoplasmoza bun am inteles dar dc nu se trage ganglionu ?precizez nu ma doare nu e moale e ferm maine ma duc sa imi dea tratament pentru toxoplasmoza intrebarea mea este cat poate sa persiste acest ganglion ? daca era ceva limfom sar fi vazut ceva in acele analize selective ale lor hematologice? ca mia luat vreo 3 sau 4 fiole de sange precizez ca in ultima vreme gandinduma la limfom am intrat ntro depresie anexietate frica de moarte de boala si am labit vazand cu okii consumanduma daia intreb inca o dara sar fi vazut ceva daca e limfom ? parerile doctorilor sunt impartite unii spun ca unii ganglioni pot sa ramana asa toata viata nerevenind la forma initiala.
4 comentarii
0
02-06-2016, ora 00:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se face intai tratamentul.

Am avut o colega cu asa ceva. Marit chiar. Ajunsese cat o nuca.
S-a retras dupa ce a facut tratament si s-a rugat mama ei mult pentru ea.
Fusese propusa pt operatie.
0
02-06-2016, ora 13:47
Vizeru
Nu este medic/terapeut
Vizeru
acum am fost la fundeni si mia spus doctorul ca am avut o infectie ca aku a iesit ca nu mai am :((( deci ce poate fi ? analizele au iesit bine ce mia dat la hematologie poate sa stea asa mult timp sa nu se traga? doctorul mia spus ca cea mai buna e biopsia dar pot sa il urmaresc daca se mareste si inca ceva am facut pt el rmn si a zis fara modificari imp de semnal fara adenopatii deci nu la considerat patologic poate fi totusi limfom ?
0
02-06-2016, ora 20:33
Vizeru
Nu este medic/terapeut
Vizeru
tin sa mentionez ca la dantura cred ca am o gingivita daca nu ma insel pentru ca le simt imflamate si mai sangereaza la periere defapt de prin 2012 am prob asta si daca nu ma insel domnu doctor a zis ceva de inceput de paradontoza dar nu sunt sigur de a 2 a ipoteza dar de prima cu gingivita da ca imi mai curge sange din ele cand ma periez si sunt ff senisbile la atingere aceasta poate fi o cauza care il mentine inflamat ?
0
05-06-2016, ora 17:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intrebati medicul stomatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  • Toxoplasmoza a fost asociată cu sindromul fragilității la vârstnici
  •