tratament cu SINGULAIRE

18-03-2009
ancamihaela
Nu este medic/terapeut
ancamihaela
Buna ziua! Am mai intrat si am mai discutat pe acest site si sper din tot sufletul ca ma puteti ajuta cu un sfat. Sunt din Focsani si de mai bine de o luna ma confrunt cu o problema destul de dificila. Pe la inceputul lunii februarie am observat pe pielea baietelului meu de 2 ani si 7 luni mai multa bubite rosii. Am fost la med. de familie si mi s-a dat trimitere la dermatolog fiindca nu era vorba de nici o boala a copilariei.Am fost 2 medici dermatologi aici in Focsani care nu m-a lamurit foarte mult. Mi s-a spus ca e o alergie alimentara ( bubitele se inmulteau si erau diferite de la o zi la alta= eczematide) Mi s-a dat un regim alimentar, ampicilina si zyrtec dar situatia se imbunatatea doar pt o zi...doua apoi recidiva, asa ca printr-o cunostinta am ajuns la Iasi la spitalul Sf. Maria (pt copii)si acolo l-a consultat un medic alergolog. Mi s-a spus ca problema e destul de grava si trebuie internat pentru investigatii.De aproape 1 luna copilul incepuse sa se deshidrateze din cauza regimului alimentar prescris de ceilalti medici. I s-a facut corticoterapie (injectii l;a 12 ore) timp de 5 zile si Zyrtec cate 10 picaturi pe zi. Starea lui s-a imbunatatit vizibil, dupa doar 2 injectii deja nu mai avea nici o bubita. I-au facut tot felul de analize la sange care au iesit foarte bine...doar o usoara anemie. I s-au recoltat probe si pentru IgE total si specific. Astea au durat mai mult...si a fost nevoie ca in tot acest timp, aproape 2 saptamani, sa nu mai manance nimic de origine animala. Rezultatul IgE total este de 11, 12 u/ml iar la cel specific i-a iesit laptele1, 37 si Cazeina 3, 9(referinta fiind aici <0, 34) Restul alimentelor( rezultatul analizelor) care erau incluse in acel panel alimentar care se facea la acea clinica a fost 0.Binenteles ca de atunci am eliminat laptele si toate derivatele lui...si carnea de vita. Ceilalti medici de la Focsani imi facusera un regim alim care includea branza de vaci si carne de pui sau vita la gratar alaturi de fructe si legume!!!!!!!.Dupa externare a mai luat aerius timp de 10 zile.iar dupa ce a vazut rezultatul analizelor medical de la Iasi mi-a recomandat sa-i dau timp de 3 luni SINGULAIRE. Eu am trimis rezultatele la analize prin sora mea care e studenta in Iasi si dup ace am aflat de tratament am citit pe internet ce presupune acest tratament. M-am cam speriat...Am observat ca se prescrie cu precadere in cazul asmului bronsic si al alergiilor sezoniere...nu in alergiile alimentare si am vazut ca are foarte multe reactii adverse. pe diferite forumuri apar tot felul de discutii ca e cam periculos. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Sa-i dau si copilului meu singulaire sau sa merg la medic din nou. Poate exista un inlocuitor? Ce stiti despre acest tratament? Ati mai prescris? Inca nu am inceput tratamentul si sunt in dilemma: ii face rau sau bine?
Baietelul a mancat pana acum lapte dar nu a dezvoltat aceasta alergie...Poate ati mai avut cazuri...poate fi alergic doar o perioada sau toata viata? Inca nu si-a dat seama nici medicul alergolog ce a declansat aceasta alergie acum...dupa spusele lui alergia la proteina laptelui de obicei apare la copii mai mici cand apare diversificarea. Va multumesc mult si va rog sa ma ajutati cu uu sfat.
2 comentarii
0
04-07-2009, ora 23:15
phoenixra2004
Nu este medic/terapeut
phoenixra2004
Daca nu ati rezolvat problemele copilului pana acum, va recomand cu toata increderea sa studiati singura cauzele care alimenteaza aceste probleme de sanatate ale copiilor si de multe ori si ale adultilor. Cartea se numeste STUDIUL CHINA si am inteles multe necunoscute ce ne bantuie in haosul care ne inconjoara.
Mai sunt si alte carti, va recomand sa incepeti cu aceasta, care este baza tuturor celorlalte.
Si copilul meu inca mai ia Singuler si efecte secundare, il ajut cu ALOE VERA si fac eforturi sa- i schimb alimentatia. dar a fost nevoie sa invat singur sa o schimb pentru mine prima data.
Pentru mai multe amanunte puteti sa ma contactati si la tel 0723628060-0749168940.
0
02-11-2009, ora 20:04
bobeica daniela
Nu este medic/terapeut
bobeica daniela
buna seara, am citit articolul dumneavoastra in legatura cu tratamentul cu singulair.Mai exact in luna iulie copilul meu in varsta de 2 ani si 9 luni, a suferit o insuficienta respiratorie.Mi- s-a spus ca este alergic, dar la ce anume nu mi s-a spus.I s-au facut copilului o gramada de teste printre care si testul de imunologie.Cu acest test s-a adeverit ca copilul meu este alergic (testul aratand ca el, la varsta lui trebuia sa aiba Ig E-ul 60 el are 314.5)mi s-a recomandat tratament cu singulair.In urma tratamentului nu a mai facut acea insuficienta respiratorie, dar luna trecuta l-am internat in spital cu o urata infectie in gat si cu o stare de sanatate proasta.Un doctor din spital mi-a recomandat pe langa singulair(care am auzit ca este un tratament foarte bun pentru imunizare) si acest tratament cu aloe.vera.As dori sa stiu daca acest adjudvant este bun si daca se cunosc efectele lui.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.