Tratamentul de intretinere cu Dipiridamol

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sunt un vechi cardiac (15 ani de la un IMA, fibrilatie cronica de 7-8 ani) si pe langa alte medicamente iau dipiridamol, 6 cp./zi, de cca. 10 ani. M-am simtit relativ bine pana acum 3-4 luni, cand starea de sanatate a inceput sa se deterioreze prin oboseala marcata la mici eforturi si crize de angor relativ dese, mai ales dupa efort fizic (2-4/zi).
Sa mai iau Dipiridamol?
Tratamentul imi este schimbat la cca. 2 ani, in afara Dipir.. care a ramas. Medicul care mi-a prescris acest tratament este unul dintre foarte marii cardiologi din Romania, cel care m-a salvat la IMA si care m-a urmarit in evolutie an de an!
Va multumesc!
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
La un pacient cu cardiopatie ischemica cronica, asa cum sunteti si dvs, oboseala marcata si cresterea frecventei si intensitatii crizelor de angor sunt indicatii de consult medical(reprezinta cresterea gradului de insuficienta cardiaca si agravarea stenozei coronare). Mergeti fara nici o rusine la medicul dvs cardiolog. Daca trebuie schimbat dipiridamolul sau alt medicament din schema dvs terapeutica este decizia d-lui.
0
13-12-2005, ora 00:00
cori_daniela
Nu este medic/terapeut
cori_daniela
Dipiridamolul nu mai este indicat in cazul cardiopatiei ischemice, pe care o poate agrava prin furt coronarian, prezentati-va la un alt medic mai tanar eventual, cei batrani sunt de obicei ramasi in urma cu tratamentele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.