trebuie sa renunt la sarcina?

09-11-2008
eugeniai
Nu este medic/terapeut
eugeniai
in 3 oct am avut ultima menstruatie. in 17 oct am facut un control de rutina. in 31 am primit rezultatele - infectie vaginala. mi s-a prescris reteta: 12 comprimate nizoral (2/zi) si 6 ovule cervugid. pe 6 nov am terminat tratamentul, iar pe 7 nov am aflat ca sunt insarcinata (test sarcina). sunt disperata pentru ca imi doresc enorm de mult copilul, dar mi-e frica de problemele ce ar putea sa apara (malformatii sau altele), pentru ca am citit prospectul (prea tarziu, din pacate) si m-am ingrozit! am nevoie urgenta si disperata de un sfat avizat! ar fi mai indicat sa renunt la sarcina?
multumesc,
3 comentarii
0
09-11-2008, ora 12:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Parerea mea este ca nu ar trebui sa renunti la sarcina.Efectele secundare ale Nizoralului apar rar si la doze de peste 400 mg/zi, luat timp indelungat. Vorbeste cu medicul tau de familie si cu un ginecolog.E bine sa afli opinia mai multor doctori.
0
09-11-2008, ora 13:48
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
esti norocoasa.sa iti iasa testul pozitiv.eu am toate simptomele de sarcina...si testul e negativ!!!am devenit cumparator fidel deteste sinimik...le urasc!!!!!!!!!!!!parerea mea e sa tii sarcina...sa te rogi la D umnezeu...ca totu va fi bine!!E pacat sa renunti la o sarcina din presupuneri...stii de ce?pentru ca e mai mult ca posibil ca micutu sa fie sanatos.si eu nu as putea sa traiesc cu ideea asta...dak era sanatos.ai sa ai remuscari dak faci prostia asta...si pune posibilitatea ca ai s patesti c mine...adik ai sa vrei un copil cu orice pret(pe mine ma buseste plansul cand vad o femeie gravida)si poate nu ai sa poti sa-l faci!!!!!!nu fa asta.pupici...si multa incredere !!
0
09-11-2008, ora 14:02
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
zic asa pt ca eu am ramas o data insarcina si am facut chiuretaj(damn it)s dupa aia cand mi-am dorit ..se pare ca nu mai vine!!!cam asa se intampla uneori..din pacate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.