Trombofilie in sarcina

15-11-2020
CameliaAlexa
Nu este medic/terapeut
CameliaAlexa
In luna ianuarie a.c. am pierdut o sarcina prin avort menstrual la 5 saptamani. Am ramas din nou insarcinata imediat dupa acest avort iar in luna martie a.c. cand aveam 9 săptămâni de sarcina sa produs o sangerare de unde a rezultat un avort incomplet. Ulterior prin medicatie am eliminat tot. Dupa aceste 2 avorturi am facut un panel de trombofilii ereditare cu urmatoarele rezultate modificate :
MTHFR - Mutația 677 C>T in gena MTHFR a fost identificată in stare heterozigota
PAI 1 - Mutația 675 4G in gena PAI 1 a fost identificată in stare homozigota
PAI 1 - Mutația 844A>G in gena PAI 1 a fost identificat genotip AA+
In acest moment sunt insarcinata in 14 saptamani si i-au doar Aspenter si acid folic. Este necesar alt tratament pentru a evita probleme legate de sarcina ? Mulțumesc anticipat.
1 comentarii
0
05-06-2021, ora 20:33
Bianca Adriana
Nu este medic/terapeut
Bianca Adriana
In urma analizelor pt. trombofilie, am mutațiile pt MTHFR (C677T și A1298C) ambele heterozigote. Val. homocisteinei și folatilor sunt normale. Îmi poate spune cineva dacă genele sunt inactive in sensul că nu au semnificație clinică pt. sarcină? Menționez că iau folat. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul