Trosnire excesiva police stâng | Forumul Medical ROmedic

Trosnire excesiva police stâng

01-03-2022
Chris96
Nu este medic/terapeut
Chris96
Buna ziua ! Am 25 de ani si de 3-4 ani degetul mare de la mâna stanga a inceput sa trosneasca de la articulatia de langa unghie.In momentul in care " il dau pe spate ", iar cand revin si il flexez, atunci se produce deplasarea, trosnitura. Tin sa mentionez ca daca flexez degetul continuu, trosneste doar prima data sau cel mult si a doua oara, iar dupa se flexeaza normal. Daca nu il mai flexez aproximativ un minut, trosneste din nou.La inceput nu am acordat prea mare atentie, dar a inceput sa devina destul de deranjant, in acel moment simtindu.se si o senzatia ciudata la nivelul acelei articulatii. Mentionez ca nu e chiar o senzatie de durere, dar mi.e teama ca pe viitor sa nu apara si durerea.De aproximativ jumatate de an am administrat antiinflamatoare, tratamente pentru oase si articulatii in deosebi, dar neavand nici un efect. Am vizitat si un medic ortoped, am facut radiografie, spunandu.mi ca nu e artrita, si ca nu vede nimic in neregula. Ce poate fi ? Si ce pot face sa scap de aceasta problema ? Mulțumesc anticipat !
1 comentarii
0
01-03-2022, ora 19:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Nu s-au inventat, inca, "tratamente pentru oase si articulatii".
Trebuie sa consultati un ortoped supra-specializat in Chirurgia Mainii.
Exista multe aspecte inaccesibile ortopedului generalist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •