tumoare pancreatica

02-11-2010
adnas1974
Nu este medic/terapeut
adnas1974
Mamei mele i s-a facut tomografie computerizata : exista o masa tumorala voluminoasa la niv capului pancreatic de dimensiuni de 43/50mm, masa ce se dezvolta si la nivelul procesului uncinat. Exista infiltrare difuza peripancreatica a grasimii retroperitoneale. Pancreasul este atrofic la niv corporeal si caudal. Ductul Wirsung are un diametru max de 7mm, dilatat. Formatiunea tumorala invadeaza D2si D3 cu distensie a stomacului. Artera mezenterica sup vine in contact cu tesutul tumoral pe mai mult de jumatate din circumferinta ei-aspectul sugereaza invazie tumorala de AMS. Vena mezenterica sup este la randul sau mansonata de tesutul tumoral din apropierea confluentului splino-mezenteric. Concl. Tumora cap pancreas T4N1M0. S-a facut ecoendoscopie : la niv capului pancreatic cu extensie spre istmul pancreasului exista o formatiune hipoecogena, inomogena, imprecis delimitata de peste 4 cm diametru care invadeza AMS, peretele duodenal si determina dilatare retrograda de duct Wirsung. EUS-FNA 2pasaje-blocuri celulare. Multiple adenopatii rotunde, hipoecogene, peripancreatice. Concl.: Tu cap pancreas T4N1Mx. Acum asteptam rezultatul biopsiei. Exista vreo sansa ca aceasta tumora sa nu fie maligna? Se mai poate face ceva tratament (chimioterapie, radioterapie)?
3 comentarii
0
22-07-2011, ora 15:38
m_a3
Nu este medic/terapeut
m_a3
Buna. Poti sa-mi spui ce s-a mai intamplat cu mama ta? Am un prieten intr-o situatie asemanatoare. I s-a descoperit o tumora cap pancres de aprox 10 cm. A fost operat, insa nu i s-a putut indeparta tumora datorita dimensiunii si faptului ca inglobase vena mezenterica.
0
22-07-2011, ora 19:13
adnas1974
Nu este medic/terapeut
adnas1974
Din pacate mama a decedat in 12.05.2011.
Dar nu toate tumorile sunt la fel. Multa sanatate.
Pt mai multe inf ma puteti contacta -*


(*modificat de admin)
0
23-07-2011, ora 10:19
m_a3
Nu este medic/terapeut
m_a3
Imi pare rau pentru pierderea suferita. Si multumesc pentru raspuns.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.