Tumoare wilms

29-01-2010
budurvaleria@.com
Nu este medic/terapeut
budurvaleria@.com
Fetita mea in varsta de 10 ani a fost operata in data de 04.09.2006 de tumoare wilms, boala care s-a declansat in data de 17.07.2006 prin acuzarea de dureri mari abdominale.Dupa 2 cure de chimioterapie, tumoarea s-a micsorat si a fost operata.Am continuat inca 10 cure si in final la tomograf nu s-a evidentiat nici un semn de recidiva.Operatia a constat in extirparea totala a rinichiului stang, tumoarea fiind localizata in zona centrala a rinichiului.Fetita mea s-a dezvoltat normal, am facut toate controalele medicale cerute, analize, ecografe periodice care nu au semnalat nici un semn ca ar fi cava in neregula.Inca de atunci de la operatie mi s-a spus ca rinichiul afectat era de mult timp nefunctional, functiile sale fiind preluate ce celalat rinichi.Mentionez ca a fost operata la Iasi.
Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac, in afara faptului de a avea o igiena corespunzatoare si o alimentatie bogata in vitamine, pentru a depista din timp orice problema in functionarea rinichiului ramas.Nu stiu daca pot sa-i fac vaccinul pentru gripa noua sau alte vaccinuri ?
In sperenta ca voi primi sfaturi utile va multumesc anticipat
1 comentarii
0
31-01-2010, ora 16:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-i mai fa nici un vaccin caci se termina iarna.Imbrac-o adecvat, ai grija sa nu raceasca, oricum stii ca trebuie ferita de frig, umezeala, racoare, apa rece.Nu trebuie supusa unui efort fizic prelungit, nu o pedepsi, nu o certa din orice, fii calma cu ea, intelegatoare, sa nu fie o atmosfera stresanta in casa, se stie ca stresul face foarte mult rau rinichiului. Dezvoltarea fetitei este normala, simetrica ? Nu are probleme cu vederea ? Periodic trebuie sa mergi la control, dupa cum ti s-a spus, pentru a vedea cum functioneaza rinichiul restant.Prognoza acestei boli depinde de stadiul tumorii la momentul diagnosticului, de varsta copilului, de tipul histologic al tumorii.Dupa extirpare si chimioterapie rata de vindecare este mare.Rinichiul ramas, de regula se descurca bine si lucreaza si pentru celalalt rinichi care nu mai este.In momentul diagnosticului o radiografie toracica a facut, cred, deoarece metastazele pulmonare se pot intalni in aceasta boala.Da-i sa manance normal, sanatos, ce prepari tu in casa, fructe, legume, nu exagera cu vitaminele.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tumora Wilms

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: