Tumora cervicala

12-09-2013
Akun
Nu este medic/terapeut
Akun
Buna ziua,

Eu sunt Alin si as avea nevoie de cateva sfaturi privind situatia fratelui meu, de 20 ani. Acum un an jumatate a fost diagnosticat cu o tumora cervicala. Dupa aprox. 2 luni de la diagnostic a fost intervat la spitalul de neurochirugie din Cluj si a fost operat. Tumora a fost extirpata cu succes si el parea sa fie in regula.
Dupa 2 saptamani de cand a venit acasa, la un control de rutina doctorii au mai gasit inca o tumora (ambele aveau in jur de 7cm latime si lungime cu 3-4 cm grosime). Iarasi a fost operat la Cluj, de data aceasta de alt doctor, pentru ca nu mai tinea de neurochirurgie. Operatiile au fost foarte grele, dupa spusele doctorilor si acum fratele meu a ramas cu o cicatrice de aprox 40cm pe piept + alte cateva mici probleme la o mana si la ochi.
Ambele tumori au fost benigne.

Acum, la un alt control, doctorii au mai gasit inca o tumora intr-o zona foarte dificila. Tumora este intre clavicula si omoplat, langa plaman, intr-o zona foarte bogata vascular si cu multi nervi. Primul doctor, un neurochirurg, este reticent in a-l opera si a amanat internarea fratelui meu, probabil cu motive intemeiate. Problema este ca deja a trecut o luna de la diagnostic si nu avem nicio speranta de la Cluj.
Ca o alternativa, parintii mei au plecat la Bucuresti si au cerut parerea catorva doctori. Insa cand au ajuns la neurochirurg si acesta este reticent si a spus ca nu poate sa faca operatia, din cateva motive obiective, plus ca este mai bine ca primul doctor sa il opereze (i s-a montat fratelui meu si o proteza din titan pe o vertebra, de catre primul doctor).

Dupa toata povestea asta lunga, intrebarea mea este: daca doctorii din tara refuza sa il opereze si ne tot amana, unde am mai putea cauta ajutor? Problema este ca nimeni nu da un raspuns clar sau macar o recomandare finala, trebuie ca noi sa cautam si sa intrebam si sa speram sa gasim un doctor dispus sa il opereze.
In acest caz, este posibil ca operatia sa se faca in afara tarii?

Multumesc!
4 comentarii
0
12-09-2013, ora 22:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ti-am lasat mesaj privat

sanatate fratelui
0
14-09-2013, ora 03:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce spun analizele histopatologice de la operatii ?
0
14-09-2013, ora 22:23
Akun
Nu este medic/terapeut
Akun
Dupa analizele de la prima runda de operatii, tumora respectiva a fost benigna. Atunci s-a putut prelua tesut doar in timpul operatiei, deoarece era o zona foarte dificila, langa coloana vertebrala.

La aceasta tumora, parerea doctorilor a fost ca ar fi benigna, dar este doar o parere neoficiala. Zona este si mai inaccesibila ca data trecuta si se va putea prelua tesut pentru analiza histopatologica doar pe masa de operatie.
0
15-09-2013, ora 11:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca orice operatie se poate face inafara tarii, dar ar trebui sa vorbiti cu un medic dinafara tarii, care sa cunoasca, evident, problema intai.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: tumora maligna cervicala