Tumora desmoida - sfaturi

08-12-2013
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Va rog o parere.
In ianuarie 2012 am fost operata de o tumora desmoida pe muschiul drept abdominal mai sus de ombilic, iar acum 2 luni de alta tumora in regiunea pelvina care in urma ex histopatologic s-a dovedit a fi tot desmoida.
Mi s-a recomandat radioterapia.Intrebarea mea este daca radioterapia este indicata avand in vedere ca nu a fost o recidiva ci a aparut in alt loc a doua tumora.
Multumesc!
7 comentarii
0
08-12-2013, ora 15:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imposibil de raspuns! lipsesc prea multe date medicale. ce operatie s-a facut, ce zic buletinele histopatologice, ai vreo investigatie imagistica facuta, ce ai discutat cu oncologul si ce ti-a raspuns el la intrebare, etc ?
0
08-12-2013, ora 21:20
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Am facut ex histopatologic inclusiv teste de imunohistochime si la victor babes si la o clinica privata si a reiesit acelasi didiagnostic, respectiv tumora desmoida.In privinta operatiei nu au fost probleme, nu a fost ceva complicat, s-a scos totul, ambele tumori au avut aprox.5 cm.Am consultat 2 oncologi, unul a recomandat radioterapia care a spus ca garanteaza in ceea ce priveste recidivele, insa in cazul meu a doua tumora nu a fost o recidiva ci a aparut in cu totul alt loc.Alt oncolog mi-a spus ca nu e necesara radioterapia si ca fiind benigna, daca mai apare ma operez si gata, insa pt mine e greu pentru ca e totusi operatie cu tot ce implica ea.Multumesc.
0
08-12-2013, ora 23:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poti sa redai detaliile buletinelor histopatologice ?
0
10-12-2013, ora 09:32
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Preparate histopatologice cu aspect de proliferare tumorala cu dispozitie fasciculara si, focal storiforma alcatuita din celule fusiforme cu nuclei fusiformi/rotund-ovalari, veziculosi cu unul sau mai multi nuclei punctiformi;citoplasma eozinofila.Celulele tumorale se dispun intr-o stroma fibroasa cu benzi fine de colagen;numeroase vase sanguine de calibru mic inconjurate de zone cu edem stromal.Proliferarea tumorala se extinde in tesuturile adiacente izoland numeroase fibre musculare striate atrofice cu aspect de celule gigante multinucleate.Testele imunohistochimice au evidentiat:-beta-catenina pozitiv difuz in nucleii celulelor tumorale;-SMA slab pozitiv focal in celulele tumorale, pozitiv in peretii structurilor vasculare ;-CD34 negativ in celulele tumorale pozitiv in celulele endoteliale vasculare;-EMA, Bcl2 si c-Kit(CD117) negativi in celulele tumorale.Concluzie:Aspect histopatologic si imunofenotipic al ambelor tumori este compatibil cu diagnosticul de fibromatoza desmoida.
0
10-12-2013, ora 15:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenul scris de tine nu furnizeaza destule informatii pentru a estima necesitatea de radioterapie. nu vad nimic scris despre margini, nici despre daca tumora a fost scoasa integral sau fragmentata, etc. ca atare nu pot decat sa presupun ca, daca a fost recomandata radioterapia, aceasta este sigur indicata! este singurul tratament care poate sa completeze chirurgia si sa scada sansele de recidiva.
0
10-12-2013, ora 18:41
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Ambele tumori au fost scoase integral chiar s-a taiat mai mult tesut din locul unde au fost.Iar in privinta recidivelor, mentionez ca a doua tumora a aparut in alt loc, deci nu a fost o recidiva.In privinta radioterapiei a fost doar un medic care a indicat-o pentru ca alti trei(intre timp am cerut si alte pareri) nu au recomandat radioterapia.Cat despre radioterapie ca si o completare a actului chirurgical nu se pune problema pentru ca operatia in sine nu a pus probleme, tumora fiind bine delimitata, a fost scoasa fara probleme.Multumesc pentru interesul acordat.
0
10-12-2013, ora 20:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: