tumora la san lamuriti-ma

13-09-2011
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
mama mea a facut ecografie si mamografie anul trecut.din luna ianuarie a inceput sa aiba niste dureri la san.la analizele de anul trecut i au iesit niste calcificari-nu stiu dc e corect zis.in fine ea lucreaza in italia si a fost si acolo la un control i a facut mamografie si doctorita i a zis ca nu stie exact diagnosticul ca e suspect de cancer dar sa faca si o biopsie.dar i a zis ca ar trebui sa stea linistita ca si daca ar fi nu evolueaza in asa timp scurt.daca ar fi vazut ceva clar nu ar fi fost normal sa i zica in fata sa inceapa tratamentul?nu se vede clar daca e sau nu?am o cunostinta care la mamaografie i a zis clar medicul si a 2 a zi era programata la operatie si pe mama o duce cu vorba.am motive sa fiu nelinistita sau n u?
astept raspuns mersi
41 comentarii 12 Înainte ›
0
13-09-2011, ora 14:51
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
careia scuze
0
13-09-2011, ora 15:07
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
am uitat sa spun ca anul trecut in romania i a dat tratament cu mastodynon si diclofenac gel.
0
13-09-2011, ora 17:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
este necesara biopsia, dar ar trebui urgentat, nu asteptati inca un an.multa sanatate.
0
14-09-2011, ora 02:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Tratament oncologic in caz ca e cancer se da doar dupa biopsie pentru a se afla tipul exact de cancer. Sunt o gramada de posibile tipuri ale cancerului mamar, fiecare avand propriul tratament.
Chirurgii opereaza doar daca sunt semne clare ca e cancer. Chiar si acele semne pot fi insuficiente fara o biopsie concludenta.
Nu am inteles daca acum un an a spus medicul ca nu-i graba sau s-a intamplat ceva mai recent. Oricum ar fi, medicul se referea la 1-2 luni in care sa rezolvati cu biopsia.
0
14-09-2011, ora 11:01
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
in august si a facut ecografia si medicul i a zis ca pleaca in concediu si sa vina pt biopsie in septembrie.daca era ceva grav nu ar fi trebuit sa o trimita la alt medic?
0
14-09-2011, ora 12:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la naiba, deci medicul i-a zis sa vina la biopsie in septembrie 2010 (anul trecut) si NU a facut asta, dar in schimb tu scrii impresii pe internet ? CE MAI ASTEPTATI ?
daca in schimb am inteles gresit si e vorba de septembrie 2011 (anul asta), atunci iarasi nu e nimic de discutat. radicus zice clar: nu ai ce sa tratezi pana nu stii ce diagnostic ai, iar diagnosticul de cancer se pune doar pe biopsie.
faceti biopsia si spuneti-ne rezultatul! va uram mult succes si nu va impacientati, in bolile astea lucrurile nu se agraveaza in zile/saptamani, nu e nimic urgent! dar miscati-va, nu stati pe ganduri!
0
15-09-2011, ora 04:18
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Raul. Si eu asta am inteles. Anul trecut a facut mamografia si ecografia.

andracatalin, niciun medic nu o sa va recomande biopsia la alt medic pentru o intarziere de doar 1-2 luni. La voi s-a oprit totul la investigatii, deci medicul nici macar nu stie daca este grava situatia sau nu. Dar daca i-a propus biopsia inseamna ca e posibil sa fie grav, sunt tesuturi si formatiuni in san care ar putea sa fie maligne, altfel nu avea rost ceara asa ceva. Trebuia sa urmati procedura care era simpla si va putea scuti de eventuale neplaceri.
Sunt multe persoane care au facut la fel. Au ignorat problema sperand ca ea sa dispara. Majoritatea au avut multe de pierdut cu mentalitatea asta. 1 luna nu e mult in caz ca e cancer, dar 12 luni e cam mult. Depinde cat de agresiv e cancerul, dar in 12 luni e posibil sa avanseze cu inca un stadiu. Si cu cat e mai avansat cu atat e mai greu de tratat.
Nu mai stati pe ganduri, faceti biopsia oriunde. In tara sau in afara. Nu e de glumit si nu mai e timp de pierdut. Si sa va asteptati ca medicii sa aiba niste reactii "dragastoase" vizavi de intarziere, incat mesajul lui Raul - putin mai sus - o sa vi se para o mangaiere.
Totusi, sa speram ca nu-i cancer!
0
19-09-2011, ora 15:06
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
nu am fost suficient de clara e vb de anul asta.chiar miercuri 21 sep e programata la biopsie.mersi oricum.mi e f f frica
0
19-09-2011, ora 15:23
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Andra cati ani ai, am senzatia ca esti f.mica, ai rabdare sa faca biopsia, sa iasa rezultatul, poate nu este cancer, asa cum iti spunea mai sus Radicus.unde face biopsia??multa putere, rabdare, curaj si tie si mamei tale.
0
19-09-2011, ora 15:29
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
in italia surprinzator am 25 de ani dar nu doresc nimanui sa treaca prin aceasta perioada de asteptare
0
19-09-2011, ora 15:52
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
mersi pt incurajari si imi cer scuze pt atatea intrebari sper nefondate
0
19-09-2011, ora 15:54
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, multi inainte, incearca sa inveti sa traiesti si cu bune si cu rele, asa este viata, ne nastem c-un destin, mai modelem pe ici, pe colo.eu sper ca lucrurile vor fi ok, poate este o tumora benigna, un chist..cand simti nevoia sa vb. scrie.PUTERE, PUTERE..
0
27-09-2011, ora 15:05
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
revin.a chemat o medicul la spital pe mama pt rezultatul biopsiei dupa doar 7 zile.eu stiam ca dureaza mai mult dar in fine.i a zis ca are niste formatiuni pretumorale care trebuiesc operate ca sa nu degenereze mai tarziu in cancer.ma bucur ca nu are cancer dar o opereaza deci nu e f ok.stiti cumva daca apoi va putea sa fie la fel de activa?va ramane cu dureri?cu vreo incapacitate?mersi.pe 1 oct iar trebuie sa i faca o mamografie
0
27-09-2011, ora 15:08
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
formatiune pretumorala inseamna chist?
0
27-09-2011, ora 15:21
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
chestiile alea le avea de anul trecut cand si a facut in tara mamografia.in mod ormal trebuia sa o trimita medicul direct la chirurgie.de aceea ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost prea tarziu sa vedem ce va fi
0
27-09-2011, ora 15:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Probabil e ceva hiperplazie cu risc crescut de dezvoltare a cancerului. Nu stii mai exact ce scrie pe rezultat? "Formatiuni pretumorale" este un termen foarte general.
O operatie la san nu o va face mai sedentara, va putea fi la fel de activa exceptand - cel putin pentru o perioada - ridicarea de greutati mari si munca fizica foarte obositoare. Mai multe o sa va spuna chirurgul, el stie ce si cat scoate de acolo. Dureri minore este posibil sa aiba in zona aia pentru cateva luni dupa operatie; depinde de anvergura interventiei. In mod normal n-ar trebui sa ramana cu incapacitati pe termen mediu si lung, dar, repet, chirurgul stie mai bine anvergura operatiei si o sa va spuna care sunt activitatile pe care n-o sa le mai poata face o perioada. Doar sa-l intrebati. Ce spun eu se refera la o operatie pentru formatiuni benigne ale sanului. In caz de cancer operatia va fi mai complexa si cu posibile incapacitati pe termen lung.
0
27-09-2011, ora 16:09
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
mersi pt raspuns.mama l a intrebat daca trebuie sa faca chimioterapie si el i a raspuns ca nu e nevoie nici inainte nici dupa operatie.
0
27-09-2011, ora 16:10
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
asta inseamna ca nu e cancer nu?
0
27-09-2011, ora 16:15
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cel mai probabil nu e cancer. Este posibil sa ii trimita formatiunile scoase in timpul operatiei la analize suplimentare, desi nu e neaparat pentru ca deja exista o biopsie. Atunci s-ar vedea cu siguranta daca e sau nu cancer. Totusi, ce scrie pe rezultatul biopsiei de acum e important. Incearca sa il transcrii aici.
0
27-09-2011, ora 16:34
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
nu i a dat niciun rezultat i a zis clar in fata ca nu sunt caracteristici de malignitate dar ca formatiunile alea pe viitor pot degenera si trebuiesc scoase neaparat.
0
27-09-2011, ora 16:35
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
cand va avea in fata o hartie va voi scrie tot deocamdata atat i a zis.in noiembrie trebuie sa se opereze
0
27-09-2011, ora 16:43
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
nici nu stiu ce sa fac sa stau linistita sau sa ma ingrijorez.a inceput sa ia aloe.inainte de a face biopsia medicul a pus o sa faca niste analize la sangehemo nu stiu ce...i au iesit toate in limite normale.
0
27-09-2011, ora 16:46
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
eu interpretez gestul de a o opera ca pe un lucru pe cat de radical pe atat de folositor.adica pt a preveni.
0
27-09-2011, ora 16:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate discutam pe intuneric, pentru ca nu ne-ai spus si noua exact ce zice in respectiva biopsie, deci nici noi nu putem sa-ti spunem nimic decat speculatii mai mult sau mai putin utile. oricum imi place de chirurgul vostru, pare un om foarte hotarat si determinat :D nu foarte diferit de orice chirurg, de altfel. nu prea inteleg eu clar de ce anume se opereaza, dar fie... evident sunt lucruri pe care nu le stim, de pe urma doar a acestei discutii.
va urez succes !
0
27-09-2011, ora 17:07
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
o opereaza pt ca are niste formatiuni pretumorale.asa s a exprimat.niste formatiuni care neluate in seama pot da probleme grave pe viitor.eu ce sa inteleg ca medicul nu e in regula?
0
27-09-2011, ora 17:08
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
incep sa ametesc si eu dar mama mi a zis exact ce i a comunicat medicul.nici nu stiu ce sa mai cred...
0
27-09-2011, ora 17:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stai linistita si urmeaza recomandarea medicului. tot ce zic eu e ca era util ca in discutia asta sa avem si noi rezultatul biopsiei, eventual intr-o limba cunoscuta noua. in rest linisteste-te !
0
28-09-2011, ora 10:04
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
multumesc mult pt raspunsuri
0
02-10-2011, ora 18:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oricand!
0
28-10-2011, ora 13:37
andracatalin
Nu este medic/terapeut
andracatalin
buna ziua revin cu rezultatul biopsiei mamei mele.nu contine nici un diagnostic doar ce stia deja microcalcificatiuni care totusi isi schimba forma, si in urma mamografiei are si un limfonodul.nu scrie nicaieri cancer stadiu sau alti indicatori.in timpul biopsiei medicul i a zis ca a incercat sa i scoata tot ce nu era in regula acolo dar pt ca nu a reusit au decis sa o opereze.ce se intampla?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •