Tuse seacă, iritativă recurentă

12-09-2018
Ionela Șoitu
Nu este medic/terapeut
Ionela Șoitu
Bună ziua! Am un băiețel de 3 ani și jumătate care are o tuse seacă iritativă. Am încercat fel și fel de tratamente, dar nu dispare deloc ușor și o dată instalată, rămâne pt. mult timp. Tușește și noaptea, dar mai mult dimineața și seara. Nu are secreții nazale și nici alte simptome, doar această tuse. Îmi puteți spune cauza și, eventual, indica anumite remedii sau soluții de vindecare? Menționez că am apelat la varianta ceaiuri pe bază de salvie, cimbrișor, muguri de pin și altele tocmai pt a elimina medicamentația de alt tip.

Vă mulțumesc!
1 comentarii
0
12-09-2018, ora 22:32
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Tusea iritativa recurenta, atat diurna cat si nocturna, poate avea multe cauze: secretii nazale posterioare (adenoidita hipertrofica, rinita alergica, etc.), astmul bronsic alergic (se poate manifesta doar prin tuse!), expunerea la noxe de mediu (fum de tigara!), etc. Recomand evaluare pediatrica, ORL, +/- alergologica.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea măgărească la copii - ce este și cum se tratează
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Cum calmați tusea la copii?
  •