ulcer duodenal

12-11-2013
magda_ig2212
Nu este medic/terapeut
magda_ig2212
Buna ziua.Sunt Magdalena si va rog frumos daca se poate sa-mi dati un raspuns sigur la aceasta problema.Am fost azi la doctor, am fost programata pentru endoscopie pe 4-12-2013 dar am facut analiza cu bariu si mi-a reiesit ca am ulcer duodenal.Stomacul cu relief de mucoasa ingrosat aspreantal, nu am inteles bine cea scris.Bulb defrimat sau deformat difuz cu umpleri lent (bulb patologic ulceros).As vrea sa stiu cat este de grav si daca se vede 100% ca si la endoscopie.Am luat tratament, tot felu de medicamente omez, omeran, malox, ceaiuri galbenele, gastric, salvie regim si tot nu imi trece.Durerile persista de foarte mult timp, aproape ca le am in fiecare zi, chiar si cand ma trezesc foarte de dimineata, in somn si tot ce iau nu imi trece deloc.Am dureri imediat dupa masa ma doare in capul pieptului la duoden.Durerile se agraveaza pana imi taie respiratia si le am de 2, 3 ani.Va rog sa-mi spuneti cat este de grav si ce sa fac.Va multumesc mult
3 comentarii
0
15-11-2013, ora 11:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Radiografia cu bariu si endoscopia sunt examene care se completeaza, dar nu se inlocuiesc unul pe altul. Astfel, endoscopia pe care urmeaza sa o faceti va aduce informatii in plus, spre exemplu daca o eventuala infectie cu Helicobacter piloryii este sau nu asociata. Dupa endoscopie, gastroenterologul va va da un tratament mai tintit asupra problemei.
0
15-11-2013, ora 12:32
magda_ig2212
Nu este medic/terapeut
magda_ig2212
Va multumesc pentru sfat.
0
13-12-2013, ora 12:47
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Buna ziua! Eu am ulcer deudonal de 4 ani si ma confrunt cu el zi de zi.Am evitat tot ce imi face rau, dar din pacate cel mai mult ma confrunt cu pofta de dulce pe care o am de cand am facut hemoragie interna acum 4 ani cand am facut si ulceru.Specific ca am facut o operatie de glanda tiroida acum 3 sapt.ma simt bine dar pofta de dulce nu a scazut deloc.Stau bine cu glicemia si totusi de unde vine pofta asta de dulce?Daca cineva mai este ca mine as dori un raspuns.Ce este interesant ca am incercat sa si dau ceva kg. in plus jos si din contra ca au crescut.Nu mananc carne de porc decat foarte rar si aia mai mult fiarta, tot ce mi sa spus sa tin regim doar fierte sau gratar am facut, dar din pacate nu pot scapa de senzatia de dulce.MULTUMESC!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: