Ulcer duodenal si candida | Forumul Medical ROmedic

Ulcer duodenal si candida

22-09-2010
alinf
Nu este medic/terapeut
alinf
Am un ulcer duodenal si am primit un tratament pe care ar urma sa il iau insa in acelasi timp am fost diagnosticat cu candida dupa un tratament indelungat cu antibiotice.

Citeam pe un site (nu mai gasesc adresa) ca ar fi bine sa nu iau medicamente "anti ulcer" cat timp tratez candida.
E adevarat?

Pentru candida iau flucanozol 50mg o data pe zi vreo 3 saptamani, mi-am modificat si regimul alimentar, om vedea.
In alta ordine de idei pentru ca tot din aparatul digestiv face parte: ar mai trebui sa iau ceva pentru candida bucala, problema e ca de pe limba nu se prea duce :(

Multumesc
2 comentarii
0
24-09-2010, ora 22:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tratamentul pentru ulcer poate afecta in sensul ca, creeaza o bariera pe mucoasa, incat medicatia pentru candida poate sa nu aiba efect. Dar se poate lua astfel incat sa nu interfereze. Acuma depinde si unde ti-e localizata candida, daca e numai bucal poti face spalaturi, fara sa inghiti de apa cu bicarbonat. Oricum, tratamentul pentru ulcer nu este de amanat. Gastroenterologul sigur te poate lamuri. Sanatate!
0
12-11-2010, ora 20:55
camelia97
Nu este medic/terapeut
camelia97
Am un ulcer de multi ani si sunt si fumatoare. Sunt fumatoare nu fumez foarte mult cateva tigari pe zi 5, 6, 7 pe zi. cat de mult afecteaza tigarile ulcerului. Si beau o cafea pe zi. Acum de o saptamana si ceva ma mai supara si tin regim foarte strict. Mentionez ca nu am fost la medic de multi ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: