Umflaturi pe fata, intre nas si obraz

02-10-2018
tatiana65
Nu este medic/terapeut
tatiana65
Buna ziua, domnule doctor Flueraru Valeriu, va rog sa ma ajutati cu un sfat, o parere. In urma cu o luna de zile au inceput sa-mi apara niste umflaturi in zona fetei. Cel mai des imi apar pe langa nas (nu inauntrul nasului) pe santul nasolabial, intre nas si obraz, cum ar veni. Sunt niste umflaturi ciudate, apar cand pe o parte, cand pe cealalta parte. La inceput apare ca un nodul, ii zic asa fiindca e mai tare si e mai in profunzime. La inceput e mai mic, apoi in cateva ore creste pana la 1 cm, poate chiar 2 cm, diametru. Fiind mai in profunzime si fiind aceeasi culoare cu pielea, (deci nu e rosu sau alta culoare) nu se observa foarte tare. Cam in doua zile trece, dar se face in cealalta parte. Si tot asa, cand trece intr-o parte, se face in cealalta. Tot in aceasta perioada, am fost umflata cam de patru ori, sub ochi, in zona pometilor...acolo umflatura, nu era sub forma de nodul tare, era o umflatura normala, mai moale. Dar si aici n-am fost umflata in acelasi timp la ambii ochi, o data la unul si cand trecea, se umfla celalalt. Mai simt cateodata o umflatura cat o moneda de 50 de bani, langa ureche, chiar in fata urechii.parca aici trece mai repede. Dar cel mai des imi apare, asa cum am zis, in zona dintre nas si obraz. In prima saptamana am zis ca o sa treaca, mai ales ca nu ma durea. Apoi, am mers la dermatolog, care a suspectat a fi o alergie. Am facut cateva analize, toate au iesit bine. Hemoleucograma cu leucocite si restul, toate ok, vsh ok, analize pentru ficat, pentru rinichi, antigen giardia, antigen helicobacter, ig E, panelul alergeni alimentari, toate ok. Am mers apoi la stomatolog, ca ma cam deranjeaza o masea de minte, de sus. Dar foarte putin ma deranjeaza cand mananc ceva dulce. Mi-a zis sa fac o radiografie panoramica. cand a vazut radiografia a zis ca am in partea de sus la un dinte si la doua masele un pic de abces. Problema e ca sunt sub lucrare, care va trebui data jos. O sa le tratez, dar pe rand, nu-mi permit sa-mi refac toata lucrarea acum. M-a programat sa-mi scoata si maseaua de minte, desi nu se vede a fi inflamata, dar e cariata. Parca totusi nu-mi vine sa cred ca umflaturile astea ciudate imi apar de la masele, mai ales ca n-am nici o durere, nici o imflamatie inauntru, pe gingie. Ati putea va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra? m-am gandit la o sinuzita maxilara, dar nu ma doare capul, n-am nasul infundat, nu-mi curge nasul. De 6 zile iau augmentin de 1000.in primele 3 zile de antibiotic nu mi-au mai aparut umflaturi, apoi iar au aparut, tot acolo langa nas, a trecut intr-o parte, acum se face in cealalta. Sunt inca cu tratament de augmentin si am inceput sa iau si metronidazol. Nu stiu, nu cred sa aiba legatura, dar ma gandesc sa va spun si asta, deci problemele au inceput dupa ce m-am intors de la fiica-mea din Dubai, in august acolo fiind 40 si ceva de grade, foloseam mereu aerul conditionat si acasa si in masina. Plus era o diferenta brusca si mare de temperatura cand intram de afara de la 40 de grade, la 20 de grade in mall. Nu stiu daca are legatura cu umflaturile, mai ales ca n-am simitit sa ma deranjeze aerul conditionat, decat parca la ochi ma deranja putin in masina. Am 56 de ani, 1, 70 inaltime, 65 kg. Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra, va multumesc!
2 comentarii
0
02-10-2018, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cred ca urgent trebuie date lucrarile dentare jos
infectia dentara se disimineaza in organism prin sistemul limfatic... si poate da complicatii si la distanta..nemaivorbind de ganglionii locali
deasemenea poate perfora osul in sus.. sa faca sinusita..pana la meningita
2 umflatura din fata urechii, acolo este glanda salivara, parotida... se mareste in volum de la citrice, otet, lamai, seminte..s.a care necesita hipersalivatie
0
02-10-2018, ora 20:30
tatiana65
Nu este medic/terapeut
tatiana65
off, sa iau toata lucrarea jos? intr-o parte n-are un an de cand am pus-o! si costa atat de mult! sa mai iau antibiotic, ce ziceti? oricum, abia pe vineri am programare la stomatolog. Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: umflatura pe fata