Uter mic

09-05-2012
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
E posibil ca din cauza ca am uterul mic sa nu pot ramane insarcinata??
10 comentarii
0
10-05-2012, ora 02:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In principiu uterul mai mic nu impiedica aparitia unei sarcini, mentinerea ei necesita mai multa atentie. Dar sunt multe femei care n-au intampinat probleme, uterul poate sa se adapteze sarcinii. Care sunt dimensiunile care au iesit la eco?
0
10-05-2012, ora 10:29
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Am o cunostinta care a dus la capat o sarcina avand uterul mic si ovare polichistice deci se poate.
0
16-05-2012, ora 18:57
Tanya.G
Nu este medic/terapeut
Tanya.G
Buna, am facut ecografie si mi s-a spus ca am uterul mic, la mine dimensiunile sint lungimea 41, latimea 40, dim. antero-posterioara 25, este infantil?
0
16-05-2012, ora 20:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
E mai mic, dar nu foarte. Latimea e buna. Deci poti avea o sarcina normala sub supraveghere medicala. Sunt destule exemple cu uter asemanator cu al tau.
Sanatate!
0
16-05-2012, ora 22:47
Tanya.G
Nu este medic/terapeut
Tanya.G
Multumesc! Exista vre-o metoda de a 'mari'?
0
17-05-2012, ora 00:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu.
Doar sarcina in sine poate determina o marire treptata a uterului.
Parerea mea sa nu-ti fixezi in minte ca ai uter mic si nici ca e imposibila o sarcina. Stresul sau teama pot ele insele impiedica o sarcina.
0
17-05-2012, ora 17:40
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Buna.
Eu zic sa nu-ti faci probleme. Pentru a da mai multa elasticitate uterului, in sarcina, in afara de procesul natural mai este si progesteronul (ex: arefam de 200) care sa ajute si crede-ma pe cuvant ca ajuta.
Iti spun din experienta caci eu am doar jumatate de uter dezvoltata(cealalta jumatate a ramas la stadiul in care era cand m-am nascut ) si acum st insarcinata in 23 de sapt si mergem incetisor dar, sper, sigur spre 32 de sapt caci la mine chiar e mic locul pt bb si nu speram la mai mult dar nu se stie niciodata, poate face Dumnezeu o minune.
Eu zic sa stai linistita ca iti faci probleme inutil.
0
17-05-2012, ora 20:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
NU luati progesteron si nici alte produse asemanatoare fara recomadarea ginecologului/endocrinologului, riscati afectiuni ale ovarelor, sanilor, tiroida in general sau afectare bebe! Cu astea nu e de jucat, comunicati strans cu ginecologul.
0
17-05-2012, ora 22:59
symosdp
Nu este medic/terapeut
symosdp
Bineinteles ca e la recomandarea ginecologului, ca e luat pe sarcina acest arefam. Nici nu vad de ce l-ar lua cineva inafara sarcinii si asa doar ca sa se afle in treaba ca se stie ca acesti hormoni nu st chiar asa de buni dar asta e, daca e sarcina si e nevoie de ei nu ai de ales si credeti-ma ca nu-mi plac de loc shimbarile pe care le-a suferit corpul meu dpdv fizic, ca in interior nu stiu ce daune a produs. Tot ce ma intereseaza acum e ca ma ajuta si creeaza un pic mai mult loc puiului meu si poate ma ajuta sa ajung la 7 luni, dupa aia vedem noi ce tre sa facem sa reparam ce am stricat. Le luam pe rand.
0
18-05-2012, ora 00:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
symosdp,

Sa-ti dea Dumnezeu un pui sanatos si sa fii si tu o mamica plina de vitalitate si sanatoasa!
Eu am subliniat ideea pentru ca am citit unele tratamente aplicate de cei de pe aici de ti se increteste paru in cap, sa zic asa! Inclusiv de o doamana care a inceput singura un tratament hormonal ca asa a citit ea undeva si intreba daca i-a afectata fatul de 4 luni care la eco nush cum se vedea, , , ,
Deci sa auzim de bine fetelor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •