Vegetatii adenoide mari si amigdale hipertrofice

25-01-2019
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Buna ziua,

Fetita mea de 4 ani are vegetatii adenoide mari si amigdale hipertrofice. A fost suspecta de alergii la un moment dat, i-am facut analizele cand avea 2 ani dar nu a iesit nimic. Dulciuri nu ii dau nici acum decat cu ocazia zilelor de nastere, a avut o dieta echilibrata zic eu, mananca multe legume la masa si foarte putina carne sau produse lactate iar intre mese fructe. A avut o perioada de la 2 ani la 2 ani si jumatate cand a fost efectiv nonstop racita, trecea din raceala in raceala, muci intermbinabili, febre, vome. In ultimul an nu a mai fost racita decat de 2-3 ori dar are in continuare polipii, noaptea uneori sforaie cand doarme cu fata in sus. Doctorii la care am fost au pareri impartite: unul zice ca are polipi uriasi, unul ca are polipi dar ca nu trebuie indepartati. Unul recomanda doar micsorarea amigdalelor.Un medic recomanda Nasonex 1 luna, altul zice ca sub 12 ani nu se recomanda. Problema ca va incepe gradinita acum si mi-e teama de o noua runda de imbolnaviri care ar duce la marire... Surioara cea mica de 1 an si jumatate are si ea amigdale hipetrofice desi nu a racit pana acum, a avut o singura data muci 3 zile si odata roseola. Ce analize ar trebui sa le fac, sau ce sa le dau?
Multumesc,
2 comentarii
0
25-01-2019, ora 17:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 depinde ce fructe si cat ii dati intre mese.. exista fructe care produc gastrta si reflux gastro eosfagian..asta poate intretine iritatie in gat si nas. si DVS confundati iritatiiile de la acid..cu Racelile
2 ce consuma copilul la cina si dupa cina ???
3 ati facut un consult la gastrologie ?
4 ati citit pe forum despre tratamentul cu Colargol in nas??
0
25-01-2019, ora 19:21
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Buna seara,

1. folosesc mere de tara si banane, dar in ultima perioada doar mere netratate de la tara si mananca la interval de 2 ore dupa pranz

Este posibil sa confund iritatiile de la acid cu racelile, nu sunt medic si de aceea caut ajutor... Cand zic ca racea, avea muci grosi si galbeni...nu a avut muci apa ca la alergie

2. la cina la ora 18 mananca in genul: orez cu legume sau legume cu paste, cartofi cu legume, in general fara carne. Legumele pe care le mancam sunt: brocolli -care e de nelipsit, conopida, pastai verzi, sparanghel, ardei gras, morcov, telina, pastarnac. La rosii si spanac am renuntat pentru ca ii apareau pete in jurul gurii

Dupa cina seara beau amandoua un cei de musetel cu putina miere sau ceai de galbenele cu putina miere.

In ultima perioada mananca rar produse lactate, inainte bea un pahar de lapte la culcare si dimineata manca iaurt cu cereale.

3. nu am facut.medicul de familie nu s-a gandit sa recomande. A zis ca probabil sunt genetice amigdalele marite... O sa programez la ambele fetite...

4. Da, am folosit colargol de 2 ori 10 zile cu pauza 20 de zile. Ar trebui zilele urmatoare sa incep a treia cura cu colargol.

Dupa colargol s-au dus mucii din spatele gatului si a respirat mai bine noaptea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: