vergeturi la 15 ani

27-11-2012
mishapreda
Nu este medic/terapeut
mishapreda
Buna ziua,

Fiica mea in varsta de 15 ani are pe gamba vergeturi alb-sidefii cam de 1 an. Nu am observat sa fi fost vinetii la un moment dat. Nu a fost niciodata grasuta, din contra. Are 1, 70 si 52 kg. Stiu ca nu vor mai disparea. Intrebarea mea este daca poate fi prevenita aparitia altora si daca pot avea cauza hormonala sau de alta natura.

Va multumesc
2 comentarii
0
27-11-2012, ora 15:10
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
posibil sa fi crescut in inaltime mai repede poate practicand vreun sport...stiu ca si cresterea rapida in inaltime este o cauza si pot aparea vergeturi sau binenteles cresterea brusca sau scaderea in greutate ceea ce nu este cazul tau.si eu am vergeturi de mik dar de la scaderea brusca in greutate, prima oara mi-au aparut cateva si de atunci tot mi-au aparut.am incercat fel de fel de creme, ceaiuri si ptr prevenire si crede-am eu ca pot scape de ele, dar fara nici un rezultat.acum mai nou fara motiv mi-a iesit o vergetura pe burta si o vad cum se tot intinde.am inteles ca poti cicatriza foarte mult vergeturile prin operatie cu laser dar e foarte costisitoare, asa ca prefer asa desi cand eram mai micuta ma deranjau dar acum nu.
0
28-11-2012, ora 11:12
mishapreda
Nu este medic/terapeut
mishapreda
multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile pot fi eficient tratate (înlăturate sau atenuate)?
  •