Verugi in timppul sarcinii, ajutor :((:((

05-06-2009
Iuliia
Nu este medic/terapeut
Iuliia
Buna ziua! Sunt iulia si am 20 de ani. Sunt insarcinata, ddar am o problema. Sotului meu i-au aparut pe penis ca niste verugi care se tot inmultesc. Problema e ca nici un doctor nu ne-a putut spune despre ce virus e vorba. Eu am fost l mmedici, mii-am facut testul papanicolau, am facut test la secretia vaginala, control cu valve ca nu cumva acele verigi sa l m si eu pe col. Dupa toate aceste controale, mie mi s- sppus ca nu am nimic, dar la el tot apar. S-a intammplat sa raman insarcinata, iar acestui virus nu i-am dat de cap...:(( oare-mi va afecta sarcina? Ce impact are asufra fatului? Ce as putea face sa evit vreo nenorocire? Va rog ajutati-ma, imi doresc copilasul acesta!
4 comentarii
0
07-06-2009, ora 16:33
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua ! Trebuie facut un examen histopatologic, cultura, test de indentificare a Papilloma virus(el poate fi raspunzator de imbolnavire); cel mai bun sfat iti va fi dat de ginecologul tau, dar sa stii ca ar trebui sa nu mai ai relatii sexuale pana sotul tau nu este vindecat, iar nasterea sa se faca prin operatie cezariana; numai bine
0
07-06-2009, ora 17:07
Iuliia
Nu este medic/terapeut
Iuliia
Multumesc mult, pentru sfat, asta inseamna ca bebelusul meu vva fi bine. Vroiam sa va intreb, dak sotul meu are asa ceva, asta inseamna ca si eu sunt 100% sigur infectata cu cest virus? E posibil ca eu sa nu fiu infectata? Medicii la care am fost m-au asigurat ca eu nu am nimic, si chiar un medic dermatolog mi-a spus ca e posibil ca eu s nu fiu infctata, dar totusi sotul mu se plange ca-i apar mullt mai multe dupa contactul sexual. o s mergem sa facem testul se vedem rezultatele ca ne-am cam saturat de acest virus. Ne chinuim cu el de apoape 1 an.
0
07-06-2009, ora 17:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oricum se fac, chiar daca nu aveti problemele mentionate, niste teste sangvine si ecografie pentru depistarea de malformatii; daca vi s-au facut culturi din col si nu s-a evidentiat virusul , este foarte bine; trebuie sa stiti ca, in primele saptamani de sarcina, imbolnavirea produsului de conceptie, de obicei, actioneaza dupa" legea tot sau nimic", adica ori nu are nimic, ori moare si se elimina printr-un avort spontan; numai bine
0
07-06-2009, ora 17:20
Iuliia
Nu este medic/terapeut
Iuliia
Multumesc, acum parca sunt un pic mai fricita, o sa merg sa-mi fac aceste teste si o sa ma bucur alaturi de copilasul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul