Vezicule pe picioare

17-05-2014
Radu20
Nu este medic/terapeut
Radu20
Mi-e imposibil sa merg la medic, asa ca poate ma ajutati cu un posibil diagnostic pentru ceea ce am eu. Acum 2 luni mi-au aparut pe gamba piciorului stang niste zone( 3 la numar)de aproximativ 0, 5 cm in diametru, perfect rotunde, unde pielea s-a decojit, ramanand dedesubt o piele mai fina, dureroasa la atingere( gen intepaturi), rozie, din care se scurge limfa( f putina). Dupa o zi am vazut ca se vindeca, s-a format crusta, dupa o saptamana-doua a cazut crusta, ramanand o zona cicatriceala, o piele mai subtire si putin vinetie. Apoi mi-a aparut una la antebrat, micuta, si tot in acea seara, uitandu-ma atent pe picioare, aveam de data aceasta pe piciorul drept sus niste vezicule mici( in jur de 4-5), cat o gamalie de ac, am spart una de curiozitate, si am incercat sa rup pielea. Atunci m-am speriat rau, caci se lua tot mai multa, (gen dupa arsuri solare, dar nu am stat la soare) pana a ajuns zona ranita la un cm in diametru, exact ca cea descrisa mai sus. Nu le-am bagat prea mult in seama, am pus un unguent pe baza de galbenele, mi-au trecut si astea, ramanand cicatrici. Astazi mi-a aparut din nou, tot la piciorul drept, studiind-o mai bine, am observat ca se formeza la baza firului de par. Am rupt iar pielea sa vad daca e vorba despre acelasi tip de flictena, si da, pielea se rupe la fel de usor in acea zona, dar nu mai mult de 1 cm in diametru.In alte zone nu mi-au aparut! Totusi, din pura curiozitate, si as vrea raspunsul unui dermatolog, e ceva grav, poate fi vorba de un cancer cutanat sau o boala autoimuna?
1 comentarii
0
13-06-2014, ora 09:40
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
E greu de pus un diagnostic fara sa vezi pacientul. Poate sa fie o piodermita ( infectie stafilococica), o dermatofitoza( ciuperca), eczema acuta, sau chiar si o boala autoimuna. Faceti totusi o programare la un dermatolog.
O zi buna,
Dr Artenie,
medic dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: