Vin cu o problema ochiul roșu a tras curent

09-01-2022
GeaninaElenA
Nu este medic/terapeut
GeaninaElenA
Buna seara sunt o mămică la primul copil și nu știu cum sa ma exprim aici sunt și speriată și hotarata în același timp sa fac orice daca se poate sa îi fie la copilul meu (1/4luni)bine de 2 zile are ochișorul roșu și umflat un pic îi curge și se mai lipește cate o dată după ce se trezește.O să mă duc la oftalmolog dar noi fiind în sat nu este deschis decât de luni la cabinet, se poate face ceva sa îi treaca macar un pic pana ajung la medic, sa mai confruntat cineva cu aceasta problema, daca se poate și este cineva online va rog să-mi dați măcar un sfat, până ajung la medic mai este și nu mai pot sincer sa o vad asa :-(mereu plânge și vrea să se scarpine la ochi ce pot face????????
2 comentarii
0
09-01-2022, ora 19:53
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Faceti un pic de ciai de galbenele si o stergeti cu putina vata la ochi, de citeva ori pe zi, cind ciaiul e caldut.
0
11-01-2022, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ tassevasi, ceaiul de galbenele este contraindicat!

Singurul ceai antiseptic ocular este ceaiul de albastrele. Orice alt ceai, cu atat mai mult ceaiul de galbenele irita ochiul.
Singurul ceai care se foloseste pentru ochi este ceaiul de albastrele dar nu stiu de unde puteti procura.
Parerea mea este sa mergeti la farmacie si sa vedeti ce va pot da de acolo sau sa mergeti la camera de garda a unui spital la oras.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: